Udostępnij

Ekologiczni aktywiści zablokowali ruch w Warszawie. Interweniowała policja

10.01.2024

Działacze Extinction Rebellion (XR) w poniedziałkowe przedpołudnie zablokowali ruch na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej w Warszawie. Kilkudziesięciu aktywistów domagało się ogłoszenia alarmu klimatycznego dla Polski i protestowało przeciwko bezczynności władz wobec globalnego ocieplenia.

Aktywiści zablokowali jezdnię po 10:00. „Z powodu katastrofy klimatycznej – zawróć” – widać było na jednym z transparentów niesionych przez protestujących stojących w poprzek jezdni. „Siła w ręce ludzi” – skandowały osoby zgromadzone w centrum stolicy.

Grupę aktywistów szybko otoczyła duża grupa policjantów, z megafonów wzywających protestujących do zejścia z drogi. Działacze Extinction Rebellion mimo to nadal blokowali ulicę, dlatego funkcjonariusze zaczęli przenosić ich z jezdni na chodnik. Nie spotkali się z większym oporem, jednak niektórzy z uczestników demonstracji przypięli się do wypełnionych betonem opon. Mimo to około południa policji udało się usunąć z drogi wszystkich protestujących.

Aktywiści XR pojawili się na ulicach stolicy jeszcze raz, popołudniu organizując wspólny przemarsz przed Sejm. Na czele demonstracji widać było postacie ubrane w czerwone, żałobne stroje. Mają one przypominać o zagrażającej światu katastrofie klimatycznej. Protestujący byli cały czas bacznie obserwowani przez policjantów.

Poniedziałkowa akcja to część wrześniowej „Rebelii”. W jej ramach w sobotę ulicami Warszawy przeszły cztery marsze protestacyjne. Na stołecznym Osiedlu Jazdów stanęło również miasteczko klimatyczne, gdzie wszyscy chętni mogą wziąć udział w warsztatach czy wykładach dotyczących ochrony klimatu.

Czytaj również: Można zamieszkać z dzieckiem w tipi. Pierwszy odcinek cyklu filmów MOŻNA INACZEJ

“Jeszcze nigdy w swojej historii ludzkość nie znajdowała się w tak krytycznej sytuacji” – piszą aktywiści w swoim oświadczeniu. – “Jeśli nie podejmiemy natychmiast odpowiednich działań, w krótkim czasie doprowadzimy do zniszczenia wszystkiego, co dla nas najcenniejsze: ekosystemów, w których żyjemy, naszej cywilizacji, naszych społeczności, oraz przyszłości naszych dzieci i kolejnych pokoleń” – dodają.

Źródło zdjęcia: materiały Extinction Rebellion

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.