Udostępnij

Eksperci przewidują: w ciągu pięciu lat temperatury wzrosną o 1,5°C. Na razie tylko tymczasowo

15.01.2024

Eksperci Światowej Organizacji Meteorologicznej szacują, że w ciągu najbliższych pięciu lat średnie temperatury na planecie mogą tymczasowo wzrosnąć o 1,5 st. Celsjusza wzrostu, względem czasów sprzed rewolucji przemysłowej. Wzrost ten będzie krótkoterminowy, jednak może i tak przełożyć się na większą ilość zjawisk ekstremalnych.

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ogłosiła prognozę, według której nie jest wykluczone, że wkrótce przekroczymy próg 1,5 st. Celsjusza wzrostu średnich temperatur na planecie (względem czasów sprzed rewolucji przemysłowej). Zdaniem ekspertów jest 20 proc. szans, że dojdzie do tego w ciągu najbliższych 5 lat.

Równocześnie, naukowcy podkreślają, że w każdym z pięciu analizowanych lat (tj. 2020-2024) średnie temperatury na planecie będą wyższe o przynajmniej 1 st. Celsjusza względem czasów przedindustrialnych.

Przypomnijmy: Zatrzymanie ocieplenia poniżej granicy 1,5 st. Celsjusza to ambitniejszy z celów tzw. porozumienia paryskiego. Główne zobowiązanie dotyczy zatrzymania się przed progiem 2 stopni.

Co jednak najważniejsze, jeśli dojdzie do przekroczenia granicy 1,5 stopnia, wzrost ten będzie tymczasowy. W perspektywie długoterminowej średnie temperatury na planecie będą oscylować najprawdopodobniej wokół granicy 1,2 stopnia Celsjusza. Wahanie to może jednak wywołać przedsmak tego, z jaką ilością zjawisk ekstremalnych możemy mieć do czynienia, jeśli wzrost utrzyma się na dłużej.

Jak podkreśla „National Post”, nawet krótkotrwałe ocieplenie może wpłynąć na zmiany w pogodzie. Kanadyjski dziennik cytuje prof. Marcelo Mena z Papieskiego Katolickiego Uniwersytetu Valparaiso w Chile, według którego tymczasowy wzrost może przełożyć się na większą liczbę zjawisk ekstremalnych. Jego zdaniem mogłoby to uderzyć szczególnie w kraje zmagające się z COVID-19.

Do pandemii odniósł się także prof. Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO. „Podczas gdy COVID19 spowodował poważny międzynarodowy kryzys zdrowotny i gospodarczy, zaniedbanie sprawy zmian klimatycznych może zagrażać dobrobytowi ludzkiemu, ekosystemom i gospodarkom przez wieki. Rządy powinny skorzystać z okazji, by w programy naprawcze włączyć działania na rzecz klimatu” – powiedział Taalas, cytowany przez brytyjskiego „Guardiana”.

_

Zdjęcie: Shutterstock/pamas

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.