Udostępnij

Eksperci wskazali największe zagrożenia nowej dekady. Po raz pierwszy dominują problemy środowiskowe i klimat

16.01.2020

Najnowsza edycja raportu „Global Risks Report” tradycyjnie ukazuje to, jak światowi eksperci zajmujący się ryzykiem widzą najbliższą dekadę. Po raz pierwszy czołówkę zestawienia, opartego na wskazaniach 750 specjalistów i decydentów, zdominowały kwestie związane ze stanem środowiska i klimatu. Co najistotniejsze, znalazły się one na czołowych pozycjach zarówno na liście zagrożeń najbardziej oddziałujących na świat, jak i w rankingu zagrożeń najbardziej prawdopodobnych w najbliższych 10 latach.

W środę ukazała się 15. edycja raportu „Global Risks Report„, wydawanego przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF). Po raz kolejny eksperci zajmujący się zagrożeniami współczesnego świata wzięli udział w ankiecie, w której uszeregować mieli poszczególne problemy, m.in. ze względu na prawdopodobieństwo ich wystąpienia oraz skalę ich wpływu na współczesny świat.

Czytaj także: David Attenborough: Zmierzamy do katastrofy jak ludzie w Czarnobylu!

Po raz pierwszy w historii raportu, na szczycie obydwu zestawień znalazły się zagrożenia bezpośrednio związane ze stanem środowiska naturalnego i klimatu.

Czytaj również: Raport ONZ: więcej odpadów z plastiku i chemikaliów, mniej lasów i wymierające gatunki

Poniżej znajdują się główne wyniki ankiety, przeprowadzonej na zlecenie Światowego Forum Ekonomicznego wśród 750 specjalistów.

Oto lista 5 najniebezpieczniejszych zagrożeń (według stopnia ich ewentualnego wpływu na współczesny świat) w ciągu najbliższych 10 lat:

  • niepowodzenie w łagodzeniu oraz dostosowywaniu się do zmian klimatycznych;
  • broń masowego rażenia;
  • poważna utrata różnorodności biologicznej i załamanie się ekosystemów;
  • ekstremalne zjawiska pogodowe (m.in. powodzie, susze);
  • kryzysy dotyczące dostępu do wody.

Oto 5 najbardziej prawdopodobnych zagrożeń w ciągu najbliższych 10 lat:

  • ekstremalne zjawiska pogodowe (m.in. powodzie, susze);
  • niepowodzenie w łagodzeniu oraz dostosowywaniu się do zmian klimatycznych;
  • poważne klęski żywiołowe (np. trzęsienia ziemi, tsunami, erupcje wulkanów, burze geomagnetyczne)
  • poważna utrata różnorodności biologicznej i załamanie się ekosystemów;
  • szkody w środowisku spowodowane przez człowieka (m.in. związane z zanieczyszczeniem środowiska)

_

Czytaj także: Największe zagrożenia świata. Od terroryzmu do zmiany klimatu!

Z całością raportu „Global Risks Report” można zapoznać się tutaj.

Źródło: World Economic Forum

Zdjęcie: Shutterstock/NASA images

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.