Średnia obszarowa temperatura powietrza w czerwcu 2021 r. wyniosła 19,3 st. Celsjusza i była o 2,5 stopnia wyższa od średniej wieloletniej – wynika z danych opublikowanych przez IMGW. Warunki na terenie wszystkich regionów sklasyfikowano jako „ekstremalnie ciepłe”. Miniony miesiąc wyróżniały także opady deszczu, które były mniejsze niż zazwyczaj.
W świetle klasyfikacji rangowej średniej temperatury miesięcznej, która obejmuje okres od 1951 roku, tegoroczny czerwiec 2021 uplasował się na drugiej pozycji (rekordowy pod względem temperatur czerwiec roku 2019 był o 1,1 stopnia cieplejszy). Średnia obszarowa temperatura powietrza wyniosła 19,3 st. Celsjusza, czyli o 2,5 stopnia więcej niż średnia wieloletnia z lat 1991-2020.
„Tegoroczny czerwiec należy zaliczyć do miesięcy ekstremalnie ciepłych. Najcieplejszymi regionami Polski były zachodnie części Pasa Pojezierzy i Nizin (średnia obszarowa temperatura 19,9°C), najchłodniejszym zaś Sudety (18,0°C). Warunki termiczne we wszystkich regionach sklasyfikowano jako ekstremalnie ciepłe” – czytamy w komunikacie IMGW.
Czytaj również: Podsumowanie IMGW roku 2020
Z danych państwowego instytutu wynika, że na terenie Polski był czerwiec był nie tylko ekstremalnie ciepły, ale i suchy. Obszarowo uśredniona suma opadu atmosferycznego wyniosła 52,7 mm, czyli 83,6 proc. normy określonej na podstawie pomiarów z lat 1991-2020. Tym samym miniony czerwiec zaliczono do grona miesięcy suchych, przy czym niewiele brakowało do określenia go w ramach klasy miesięcy bardzo suchych.
_
Z całością zestawienia IMGW można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/Maciej Bledowski