Prawo do naprawy weszło w życie w całej Unii Europejskiej i ma zapobiec powstawaniu ogromnych ilości elektrośmieci. Bruksela chce ograniczyć sytuacje, w których zepsuty sprzęt nadaje się jedynie do wyrzucenia. Producenci będą zobowiązani do dostarczania części przez 7 do 10 lat od wypuszczenia na rynek ostatniej partii swojego produktu.
Nowe, obowiązujące od marca prawo dotyczy telewizorów, monitorów, pralek, pralko-suszarek, urządzeń chłodniczych i zmywarek do naczyń. Proste elementy, które z łatwością może zainstalować każdy właściciel danego sprzętu, mają być ogólnodostępne. Reszta części ma trafiać na bieżąco do serwisów i warsztatów naprawczych.
Prawo do naprawy ma zapobiec sytuacjom, w których naprawa jest niemożliwa lub za droga – na przykład przez koszt sprowadzenia części. Które z nich będą łatwiej dostępne? W przypadku pralek i pralko suszarek ma chodzić o pompy, bębny, wyświetlacze elektroniczne, uszczelki i dozowniki. Dzięki prawu do naprawy mają być one dostępne przez co najmniej 10 lat od wypuszczenia na rynek ostatniej partii sprzętu. Przez przynajmniej 7 lat od zakończenia produkcji w sklepach mają być dostępne między innymi termostaty i czujniki temperatury do urządzeń chłodniczych. Pełną listę urządzeń i części można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.
Prawo do naprawy kontra elektrośmieci
„Zmiany w przepisach UE mają na celu zapewnienie, aby producenci nadal wprowadzali innowacje i dążyli do wytwarzania bardziej energooszczędnych, trwałych i zrównoważonych produktów w przejrzysty sposób i z korzyścią dla konsumentów” – czytamy na stronie Komisji. Nowe regulacje chwali też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Według polskiego organu prawo do naprawy pomoże w walce z produkcją elektrośmieci.
Czytaj również: Planowane postarzanie produktu generuje góry elektrośmieci. UE chce z tym walczyć
– Prawo do naprawy i zwiększenie dostępności części będzie miało również swój wymiar finansowy – dłuższa eksploatacja urządzenia to oszczędność pieniędzy, zatem skutek finansowy dla konsumentów będzie również korzystny – wyjaśnia Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
Części zamienne mają być nie tylko łatwo dostępne, ale i proste w montażu. Według nowych regulacji instrukcje naprawy można będzie znaleźć na stronach producentów lub importerów. Również tam będą dostępne listy wszystkich możliwych do zamówienia części zamiennych.
Prawo do naprawy nie jest jednak idealne. Nie obejmuje ono na razie tak zwanej małej elektroniki – na przykład często psujących się smartfonów, ekspresów do kawy czy odkurzaczy.
Źródło zdjęcia: Desmond Kean / Shutterstock