Udostępnij

Pralka nadaje się tylko do wyrzucenia? Pomoże unijne prawo do naprawy

12.03.2021

Prawo do naprawy weszło w życie w całej Unii Europejskiej i ma zapobiec powstawaniu ogromnych ilości elektrośmieci. Bruksela chce ograniczyć sytuacje, w których zepsuty sprzęt nadaje się jedynie do wyrzucenia. Producenci będą zobowiązani do dostarczania części przez 7 do 10 lat od wypuszczenia na rynek ostatniej partii swojego produktu.

Nowe, obowiązujące od marca prawo dotyczy telewizorów, monitorów, pralek, pralko-suszarek, urządzeń chłodniczych i zmywarek do naczyń. Proste elementy, które z łatwością może zainstalować każdy właściciel danego sprzętu, mają być ogólnodostępne. Reszta części ma trafiać na bieżąco do serwisów i warsztatów naprawczych.

Prawo do naprawy ma zapobiec sytuacjom, w których naprawa jest niemożliwa lub za droga – na przykład przez koszt sprowadzenia części. Które z nich będą łatwiej dostępne? W przypadku pralek i pralko suszarek ma chodzić o pompy, bębny, wyświetlacze elektroniczne, uszczelki i dozowniki. Dzięki prawu do naprawy mają być one dostępne przez co najmniej 10 lat od wypuszczenia na rynek ostatniej partii sprzętu. Przez przynajmniej 7 lat od zakończenia produkcji w sklepach mają być dostępne między innymi termostaty i czujniki temperatury do urządzeń chłodniczych. Pełną listę urządzeń i części można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.

Prawo do naprawy kontra elektrośmieci

„Zmiany w przepisach UE mają na celu zapewnienie, aby producenci nadal wprowadzali innowacje i dążyli do wytwarzania bardziej energooszczędnych, trwałych i zrównoważonych produktów w przejrzysty sposób i z korzyścią dla konsumentów” – czytamy na stronie Komisji. Nowe regulacje chwali też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Według polskiego organu prawo do naprawy pomoże w walce z produkcją elektrośmieci.

Czytaj również: Planowane postarzanie produktu generuje góry elektrośmieci. UE chce z tym walczyć

– Prawo do naprawy i zwiększenie dostępności części będzie miało również swój wymiar finansowy – dłuższa eksploatacja urządzenia to oszczędność pieniędzy, zatem skutek finansowy dla konsumentów będzie również korzystny – wyjaśnia Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Części zamienne mają być nie tylko łatwo dostępne, ale i proste w montażu. Według nowych regulacji instrukcje naprawy można będzie znaleźć na stronach producentów lub importerów. Również tam będą dostępne listy wszystkich możliwych do zamówienia części zamiennych.

Prawo do naprawy nie jest jednak idealne. Nie obejmuje ono na razie tak zwanej małej elektroniki – na przykład często psujących się smartfonów, ekspresów do kawy czy odkurzaczy.

Źródło zdjęcia: Desmond Kean / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.