Udostępnij

Gąsiorowska, Żurawski, Bonda i inni przeciwko zmianom klimatu. "Ograniczmy emisję CO2 z Elektrowni Bełchatów"

29.11.2018

Nadchodzi koniec świata, jaki znamy – przestrzega Fundacja Client Earth Prawnicy dla Ziemi w najnowszej kampanii. Włączyli się w nią m.in. Krzysztof Materna, Katarzyna Bonda i Roma Gąsiorowska, Paweł Orleański, Magdalena Schejbal czy Michał Żurawski.

Nie wykąpiemy się w Bałtyku, nie pójdziemy na sanki, nie ulepimy bałwana, nie upieczemy szarlotki – za to przepraszają gwiazdy zaangażowane w akcję #iCO2dalej, pokazując, jakie zagrożenia niosą ze sobą zmiany klimatu. Zwracają uwagę, że z powodu anomalii klimatycznych w lasach występuje plaga kleszczy, rzeki zaczynają powoli wysychać, zagrożone są drzewa i krzewy owocowe, a zimą jest coraz mniej śniegu. Niebawem Półwysep Helski będzie częściowo zalany. – To jest świat, który zostawiamy naszym dzieciom i wnukom – przestrzegają.

– Następstwa zmian klimatu – coraz częstsze susze i powodzie, zmiany w występowaniu roślin, zwierząt i drobnoustrojów – obserwujemy już dziś. Wyniki pomiarów jednoznacznie wskazują, że przyczyną tego zjawiska są emitowane przez ludzkość gazy cieplarniane. Jak wykazano w ostatnim specjalnym raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu ONZ, do zatrzymania globalnego ocieplenia niezbędne jest szybkie ograniczenie emisji przez wszystkie kraje świata o połowę do 2030 roku. Nie ma już czasu na oglądanie się na innych – mówi dr Aleksandra Kardaś z portalu „Nauka o klimacie”, który odpowiada w kampanii za warstwę naukową.
– Mało kto wie, że w Polsce działa największy emitent dwutlenku węgla w Europie – tłumaczy Ilona Jędrasik z Fundacji ClientEarth – Jest to elektrownia i kopalnia węgla brunatnego Bełchatów, która odpowiada aż za 10 proc. wszystkich emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych w naszym kraju. To właśnie z powodu gazów cieplarnianych zagrożeni jesteśmy anomaliami klimatycznymi – dodaje.

 width=Elektrownia Bełchatów

Elektrownia Bełchatów corocznie do atmosfery wypuszcza aż 37 milionów ton CO2. W jej piecach co sekundę spalana jest aż tona węgla, a co minutę – dwie ciężarówki tego surowca. Gdybyśmy mieli porównać tę liczbę do np. emisji CO2 z samochodów, byłby to odpowiednik aż 6,5 mln aut o średnim spalaniu przejeżdżających dziennie po 100 km.
W raporcie „Czarna chmura Europy” (przeprowadzonym przez cztery organizacje pozarządowe ze wsparciem Światowej Organizacji Zdrowia) zajęła pierwsze miejsce na liście najbardziej niebezpiecznych europejskich elektrowni. Zresztą nie jest to jedyne miejsce w Polsce wymienione w „Czarnej chmurze Europy” – na trzecim miejscu znalazła się elektrownia w Kozienicach, a na piątym – w Rybniku.
Z kolei według raportu „Last Gasp”, przygotowanego przez organizację Europe Beyond Coal, w roku 2016 r. elektrownia Bełchatów przyczyniła się do 489 przedwczesnych zgonów i 205 przypadków chronicznego zapalenia oskrzeli. Była powodem także 140 tys. straconych dni roboczych, czyli liczby zwolnień z powodu złego stanu zdrowia.
Na stronie kampanii, www.ico2dalej.pl, każdy może podpisać się pod petycją o ograniczenie destrukcyjnego wpływu na klimat przez Elektrownię Bełchatów. Czytamy w niej: „Mając na względzie dobro nasze i naszych dzieci apelujemy do właściciela instalacji o bezzwłoczne wdrożenie planu, który zapewni głęboką redukcję emisji CO2 do roku 2030 r., w zgodzie z wymogami Porozumienia Paryskiego. Apelujemy także o rozważenie zastąpienia istniejącej instalacji węglowej bardziej przyjaznymi środowisku technologiami, nieemitującymi CO2 do atmosfery. Tylko zdecydowane działania mogą nas uchronić przed drastycznymi skutkami anomalii klimatycznych. Nie mamy czasu do stracenia. Chcemy żyć w czystym i zdrowym środowisku. Chcemy bezpiecznej przyszłości dla naszych dzieci i kolejnych pokoleń!”
Na problem emisji z Elektrowni Bełchatów zwracają uwagę także aktywiści Greenpeace, którzy we wtorek wspięli się na jeden z kominów. Spędzili na nim noc, a następnego dnia zamontowali na nim flagi. – Wejście na chłodnię kominową największej elektrowni węglowej w Europie i decyzja o tym, by spędzić na niej noc, to niezwykły akt odwagi i determinacji ze strony obrońców klimatu. Wzywamy polityków, decydujących o dalszych krokach na rzecz ochrony klimatu, do wykazania się podobną odwagą i determinacją. Tylko wtedy mamy szansę uniknąć katastrofy klimatycznej – komentuje Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska.
Obie te akcje celowo zostały zorganizowane przed szczytem klimatycznym COP24 w Katowicach.
– Jeżeli nasze pokolenie nie ograniczy znacząco emisji CO2 z Bełchatowa, nie możemy mówić poważnie o walce z anomaliami klimatycznymi – zaznacza Jędrasik.

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.