Gminy wiejskie już mogą składać wnioski w ramach programu „Kangur”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce dofinansować zakup elektrycznych autobusów szkolnych i stworzenie infrastruktury do ich ładowania.
Nabór wniosków ruszył 1 czerwca. Wcześniej – w ramach pilotażu trwającego do końca sierpnia 2019 – zawarto umowy z czterema wiejskimi gminami. Dofinansowanie dostanie: Bobowa (woj. małopolskie), Godzianów (woj. łódzkie), Bielany (woj. mazowieckie) oraz Gręboszów (woj. małopolskie). Łączna kwota dofinansowania w ramach pilotażu to 9,4 mln zł.
Czytaj także: Dobre pomysły, które tworzą przyszłość samochodów elektrycznych
Teraz do rozdania jest znacznie więcej pieniędzy. Zgłaszać się mogą gminy wiejskie i miejsko-wiejskie. Mogą skorzystać z jednej z dwóch opcji: dofinansowania lub pożyczki. W sumie na projekt „Kangur” przeznaczono 60 milionów złotych, w tym do 40 mln dla bezzwrotnych form dofinansowania i 20 dla zwrotnych.
Wysokość wsparcia jest zależna od wielkości gminy oraz wysokości dochodów na jednego mieszkańca.
„Przewidzieliśmy wsparcie w formie dotacji nawet do 95 proc. nie tylko na zakup nowych elektrycznych autobusów szkolnych, ale także na modernizację lub budowę infrastruktury do ich ładowania i przeszkolenie kierowców w zakresie obsługi nowych elektrycznych autobusów” – wyjaśnia wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski.
„Zależy nam, aby z programu >>Kangur<< skorzystało jak najwięcej gmin, dzięki czemu uczniowie będą mogli docierać do szkół bezpiecznym i ekologicznym transportem” – dodaje minister klimatu Michał Kurtyka.
Szczegóły dotyczące naboru można znaleźć TUTAJ.
Zdjęcie: Scharfsinn/Shutterstock