Udostępnij

Elektryczne rajdówki będą się ścigać po terenach zagrożonych zmianą klimatu

17.04.2019

To pomysł założycieli Formuły E, czyli serii wyścigów bolidów elektrycznych, o której pisaliśmy niedawno. Tym razem tory uliczne chcą zastąpić wymagającymi trasami terenowymi, po których jeździć będą napędza SUV-y. Extreme E, bo tak będą nazywać się rajdy, swój pierwszy sezon zaplanowało na 2021 rok.

Rajdy mają przypominać nieco terenowe wyzwania w rodzaju słynnego Dakaru. Trasy mają być jednak krótsze i całkowicie zamknięte dla publiczności, która i tak miałaby duży problem z dotarciem do miejsc, w których planowane są odcinki rywalizacji. To okolice lasów Amazonii, Arktyka, Sahara, Himalaje i wyspy na Oceanie Indyjskim. Organizacja zawodów w tych lokalizacjach ma zwrócić uwagę na problemy, z którymi borykają się tamtejsze społeczności w związku z globalnym ociepleniem.

Wszystkie samochody mają być napędzane za pomocą odnawialnej energii, a ekipy będą korzystać z dawnego okrętu handlowego, który ma być „pływającym padokiem” rajdów Extreme E. Znajdzie się tam między innymi miejsce na serwis samochodów, zakwaterowanie i biura dla zespołów oraz kierownictwa serii.

– Wierzę, że Extreme E może pomóc uczynić świat bardziej zrównoważonym w szybszym tempie. – mówił jeden z pomysłodawców nowej serii rajdowej Alejandro Agag – były kierowca słynnej formuły IndyCar i współtwórca Formuły E. Dodał, że Extreme E może wpłynąć na rozwój technologii dla aut elektrycznych dzięki testowaniu ich w wymagających warunkach.

Na razie nie znamy nazwisk kierowców, którzy będą brać udział w zmaganiach. Nie wiadomo też, jak dokładnie będą wyglądać samochody, za których zaprojektowanie i produkcję będą odpowiedzialni twócy Extreme E we współpracy między innymi z McLarenem. Znamy natomiast nazwy dwóch partnerów serii – opony dostarczy Continental, a niob (materiał do produkcji baterii) firma CBMM.

Zdjęcie: wizualizacja rywalizacji na jednej z planowanych tras Extreme E. Źródło zdjęcia: Youtube Extreme E

 

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.