Udostępnij

Elektryczne rajdówki będą się ścigać po terenach zagrożonych zmianą klimatu

17.04.2019

To pomysł założycieli Formuły E, czyli serii wyścigów bolidów elektrycznych, o której pisaliśmy niedawno. Tym razem tory uliczne chcą zastąpić wymagającymi trasami terenowymi, po których jeździć będą napędza SUV-y. Extreme E, bo tak będą nazywać się rajdy, swój pierwszy sezon zaplanowało na 2021 rok.

Rajdy mają przypominać nieco terenowe wyzwania w rodzaju słynnego Dakaru. Trasy mają być jednak krótsze i całkowicie zamknięte dla publiczności, która i tak miałaby duży problem z dotarciem do miejsc, w których planowane są odcinki rywalizacji. To okolice lasów Amazonii, Arktyka, Sahara, Himalaje i wyspy na Oceanie Indyjskim. Organizacja zawodów w tych lokalizacjach ma zwrócić uwagę na problemy, z którymi borykają się tamtejsze społeczności w związku z globalnym ociepleniem.

Wszystkie samochody mają być napędzane za pomocą odnawialnej energii, a ekipy będą korzystać z dawnego okrętu handlowego, który ma być „pływającym padokiem” rajdów Extreme E. Znajdzie się tam między innymi miejsce na serwis samochodów, zakwaterowanie i biura dla zespołów oraz kierownictwa serii.

– Wierzę, że Extreme E może pomóc uczynić świat bardziej zrównoważonym w szybszym tempie. – mówił jeden z pomysłodawców nowej serii rajdowej Alejandro Agag – były kierowca słynnej formuły IndyCar i współtwórca Formuły E. Dodał, że Extreme E może wpłynąć na rozwój technologii dla aut elektrycznych dzięki testowaniu ich w wymagających warunkach.

Na razie nie znamy nazwisk kierowców, którzy będą brać udział w zmaganiach. Nie wiadomo też, jak dokładnie będą wyglądać samochody, za których zaprojektowanie i produkcję będą odpowiedzialni twócy Extreme E we współpracy między innymi z McLarenem. Znamy natomiast nazwy dwóch partnerów serii – opony dostarczy Continental, a niob (materiał do produkcji baterii) firma CBMM.

Zdjęcie: wizualizacja rywalizacji na jednej z planowanych tras Extreme E. Źródło zdjęcia: Youtube Extreme E

 

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.