Udostępnij

Emisja CO2 Wielkiej Brytanii spadła kolejny rok z rzędu. Zdaniem ekspertów wciąż pozostaje wiele do zrobienia

12.02.2019

Jak podaje BBC, emisja gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii po raz kolejny spadła, m.in. dzięki zamknięciu dwóch dużych elektrowni węglowych. Zdaniem ekspertów kraj wciąż stoi jednak przed sporymi wyzwaniami, jeśli chodzi o redukcję CO2.

Według oficjalnych statystyk brytyjska emisja gazów cieplarnianych w roku 2017 była o 2,7 proc. niższa niż w 2016 – oraz o 42,1 proc. niższa niż w roku 1990. To jednak wciąż dopiero początek zmian – strategicznym celem Wielkiej Brytanii jest bowiem redukcja emisji CO2 o 80 proc. do roku 2050. Zdaniem ekspertów najbardziej problematyczne będą zmiany w transporcie, mieszkalnictwie, rolnictwie oraz części przemysłu.

Zdaniem Committee on Climate Change (CCC) – niezależnej instytucji doradzającej brytyjskiemu rządowi – choć Wielka Brytania dobrze radzi sobie z realizacją krótkoterminowych zamierzeń, wciąż brakuje jej długofalowej strategii, która zapewniałaby osiągnięcie założonych celów.

Eksperci CCC jako najbardziej kłopotliwy obszar wskazują transport. Mimo, iż rząd zachęca do rezygnacji z samochodu, inwestuje 30 miliardów funtów w drogi krajowe, którymi Brytyjczycy dojeżdżają do pracy. Równocześnie kolej – stanowiąca alternatywę dla samochodów – pozostaje niedoinwestowana.

CCC krytykuje także likwidację rządowego wsparcia na izolację cieplną budynków – przez co liczba nowopowstających domów, które byłyby odpowiednio izolowane, spadła o 90%. „Oznacza to, że zbudowaliśmy całą masę domów, które muszą zostać zmodernizowane, by pasować do ​​przyszłej niskiej emisji dwutlenku węgla” – powiedziała BBC dr Carly McLachlan z Uniwersytetu w Manchesterze.

Polityczna dyskusja

„Dokonaliśmy znaczącego postępu w oczyszczaniu sektora energetycznego i odpadów. (…) Chcemy posunąć się jeszcze dalej, dlatego niedawno przedstawiliśmy plany znaczącego ograniczenia emisji z przemysłu ciężkiego, a także przeznaczamy 6 miliardów funtów na podniesienie wydajności mniej dochodowych i wrażliwych gospodarstw domowych w ciągu najbliższych dziesięciu lat” – powiedział BBC rzecznik brytyjskiego rządu.

Optymistycznym wynikom redukcji CO2 dziwi się natomiast Caroline Lucas, członkini opozycyjnej Partii Zielonych:

„To szokujące, że emisje z rolnictwa i odpadów wzrosły w 2017 r., a udział transportu (w produkcji CO2 – przyp. red.) zmniejszył się zaledwie o 2% od 1990 r. (…) Dzięki olbrzymim subsydiom tego rządu na paliwa kopalne, nieustannemu budowaniu nowych dróg i pasów startowych, odcięciu wsparcia dla czystej energii i brudnej miłości z przemysłem samochodowym, niewiarygodne jest to, że całkowita emisja spadła”.

 

Źródła: CCC, BBC

Zdjęcie: Shutterstock/Winds

 

Czytaj też: Wielka Brytania zapowiada regulacje “powietrzne”, które będą ostrzejsze od norm UE

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.