Udostępnij

Emisja CO2 Wielkiej Brytanii spadła kolejny rok z rzędu. Zdaniem ekspertów wciąż pozostaje wiele do zrobienia

12.02.2019

Jak podaje BBC, emisja gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii po raz kolejny spadła, m.in. dzięki zamknięciu dwóch dużych elektrowni węglowych. Zdaniem ekspertów kraj wciąż stoi jednak przed sporymi wyzwaniami, jeśli chodzi o redukcję CO2.

Według oficjalnych statystyk brytyjska emisja gazów cieplarnianych w roku 2017 była o 2,7 proc. niższa niż w 2016 – oraz o 42,1 proc. niższa niż w roku 1990. To jednak wciąż dopiero początek zmian – strategicznym celem Wielkiej Brytanii jest bowiem redukcja emisji CO2 o 80 proc. do roku 2050. Zdaniem ekspertów najbardziej problematyczne będą zmiany w transporcie, mieszkalnictwie, rolnictwie oraz części przemysłu.

Zdaniem Committee on Climate Change (CCC) – niezależnej instytucji doradzającej brytyjskiemu rządowi – choć Wielka Brytania dobrze radzi sobie z realizacją krótkoterminowych zamierzeń, wciąż brakuje jej długofalowej strategii, która zapewniałaby osiągnięcie założonych celów.

Eksperci CCC jako najbardziej kłopotliwy obszar wskazują transport. Mimo, iż rząd zachęca do rezygnacji z samochodu, inwestuje 30 miliardów funtów w drogi krajowe, którymi Brytyjczycy dojeżdżają do pracy. Równocześnie kolej – stanowiąca alternatywę dla samochodów – pozostaje niedoinwestowana.

CCC krytykuje także likwidację rządowego wsparcia na izolację cieplną budynków – przez co liczba nowopowstających domów, które byłyby odpowiednio izolowane, spadła o 90%. „Oznacza to, że zbudowaliśmy całą masę domów, które muszą zostać zmodernizowane, by pasować do ​​przyszłej niskiej emisji dwutlenku węgla” – powiedziała BBC dr Carly McLachlan z Uniwersytetu w Manchesterze.

Polityczna dyskusja

„Dokonaliśmy znaczącego postępu w oczyszczaniu sektora energetycznego i odpadów. (…) Chcemy posunąć się jeszcze dalej, dlatego niedawno przedstawiliśmy plany znaczącego ograniczenia emisji z przemysłu ciężkiego, a także przeznaczamy 6 miliardów funtów na podniesienie wydajności mniej dochodowych i wrażliwych gospodarstw domowych w ciągu najbliższych dziesięciu lat” – powiedział BBC rzecznik brytyjskiego rządu.

Optymistycznym wynikom redukcji CO2 dziwi się natomiast Caroline Lucas, członkini opozycyjnej Partii Zielonych:

„To szokujące, że emisje z rolnictwa i odpadów wzrosły w 2017 r., a udział transportu (w produkcji CO2 – przyp. red.) zmniejszył się zaledwie o 2% od 1990 r. (…) Dzięki olbrzymim subsydiom tego rządu na paliwa kopalne, nieustannemu budowaniu nowych dróg i pasów startowych, odcięciu wsparcia dla czystej energii i brudnej miłości z przemysłem samochodowym, niewiarygodne jest to, że całkowita emisja spadła”.

 

Źródła: CCC, BBC

Zdjęcie: Shutterstock/Winds

 

Czytaj też: Wielka Brytania zapowiada regulacje “powietrzne”, które będą ostrzejsze od norm UE

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.