Udostępnij

Emisje CO2 na świecie wyhamowały. Wbrew przewidywaniom

12.02.2020

Tak wynika z danych przedstawionych przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA). W zeszłym roku mniej dwutlenku wypuściły w powietrze kraje rozwinięte. Te rozwijające się nadal mają z tym problem.

Według IEA cały świat wyprodukował w 2019 roku około 33 gigatony CO2. To tyle samo, co rok wcześniej. Stało się tak mimo dobrej koniunktury gospodarczej. Globalne rynki wzrosły w tym czasie o 2,6%. Według przedstawicieli instytucji daje to „podstawy do optymizmu”. Wcześniejsze przewidywania mówiły o niewielkim wzroście emisji.

IEA wskazała trzech liderów walki z kryzysem klimatycznym. To Japonia, Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Wspólnota wypuściła do atmosfery o 160 milionów ton gazu cieplarnianego mniej. Przekłada się to na spadek na poziomie pięciu procent. Największe powody do zadowolenia mają Niemcy. Za naszą zachodnią granicą udało się ograniczyć emisje o 8 %. USA wyprodukowały o prawie 3 % dwutlenku mniej, Japonia – o 4 % mniej. Nie przeszkodziło w tym wyjście Stanów z Porozumień Paryskich i zapowiedzi Tokio dotyczące budowy kolejnych elektrowni na węgiel.

Jak podaje agencja, spadek emisji był możliwy głównie dzięki coraz większej popularności OZE. Udział węgla w produkcji energii zmniejszył się w krajach rozwiniętych o 15 %.

– Musimy teraz ciężko pracować, aby rok 2019 został zapamiętany jako ostateczny szczyt globalnych emisji, a nie tylko kolejna przerwa w ich wzroście – mówił Fatih Birol, dyrektor wykonawczy Agencji.

Wyniki raportu IEA mogłyby być bardziej optymistyczne, gdyby nie dane z krajów rozwijających się. Te nadal bywają uzależnione od paliw kopalnych. Ilość dwutlenku wyprodukowanego przez tę grupę państw wciąż rośnie – w 2019 roku o 400 milionów ton. W regionie południowo-wschodniej Azji zapotrzebowanie energetyki na węgiel wzrosło o połowę. Wpłynęła na to między innymi działalność fabryk produkujących na potrzeby krajów rozwiniętych. Optymizmem może napawać jednak rosnący rynek OZE w Chinach, jak i otwarcie siedmiu nowych bloków elektrowni atomowych w Państwie Środka.

Źródło zdjęcia: Jeff Zehnder / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.