Emisje CO2 na świecie wyhamowały. Wbrew przewidywaniom

3653
3
Podziel się:
emisje wyhamowały

Tak wynika z danych przedstawionych przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA). W zeszłym roku mniej dwutlenku wypuściły w powietrze kraje rozwinięte. Te rozwijające się nadal mają z tym problem.

Według IEA cały świat wyprodukował w 2019 roku około 33 gigatony CO2. To tyle samo, co rok wcześniej. Stało się tak mimo dobrej koniunktury gospodarczej. Globalne rynki wzrosły w tym czasie o 2,6%. Według przedstawicieli instytucji daje to „podstawy do optymizmu”. Wcześniejsze przewidywania mówiły o niewielkim wzroście emisji.

IEA wskazała trzech liderów walki z kryzysem klimatycznym. To Japonia, Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Wspólnota wypuściła do atmosfery o 160 milionów ton gazu cieplarnianego mniej. Przekłada się to na spadek na poziomie pięciu procent. Największe powody do zadowolenia mają Niemcy. Za naszą zachodnią granicą udało się ograniczyć emisje o 8 %. USA wyprodukowały o prawie 3 % dwutlenku mniej, Japonia – o 4 % mniej. Nie przeszkodziło w tym wyjście Stanów z Porozumień Paryskich i zapowiedzi Tokio dotyczące budowy kolejnych elektrowni na węgiel.

Jak podaje agencja, spadek emisji był możliwy głównie dzięki coraz większej popularności OZE. Udział węgla w produkcji energii zmniejszył się w krajach rozwiniętych o 15 %.

– Musimy teraz ciężko pracować, aby rok 2019 został zapamiętany jako ostateczny szczyt globalnych emisji, a nie tylko kolejna przerwa w ich wzroście – mówił Fatih Birol, dyrektor wykonawczy Agencji.

Wyniki raportu IEA mogłyby być bardziej optymistyczne, gdyby nie dane z krajów rozwijających się. Te nadal bywają uzależnione od paliw kopalnych. Ilość dwutlenku wyprodukowanego przez tę grupę państw wciąż rośnie – w 2019 roku o 400 milionów ton. W regionie południowo-wschodniej Azji zapotrzebowanie energetyki na węgiel wzrosło o połowę. Wpłynęła na to między innymi działalność fabryk produkujących na potrzeby krajów rozwiniętych. Optymizmem może napawać jednak rosnący rynek OZE w Chinach, jak i otwarcie siedmiu nowych bloków elektrowni atomowych w Państwie Środka.

Źródło zdjęcia: Jeff Zehnder / Shutterstock

Podziel się: