Udostępnij

Emisje CO2 na świecie wyhamowały. Wbrew przewidywaniom

13.12.2023

Tak wynika z danych przedstawionych przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA). W zeszłym roku mniej dwutlenku wypuściły w powietrze kraje rozwinięte. Te rozwijające się nadal mają z tym problem.

Według IEA cały świat wyprodukował w 2019 roku około 33 gigatony CO2. To tyle samo, co rok wcześniej. Stało się tak mimo dobrej koniunktury gospodarczej. Globalne rynki wzrosły w tym czasie o 2,6%. Według przedstawicieli instytucji daje to „podstawy do optymizmu”. Wcześniejsze przewidywania mówiły o niewielkim wzroście emisji.

IEA wskazała trzech liderów walki z kryzysem klimatycznym. To Japonia, Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Wspólnota wypuściła do atmosfery o 160 milionów ton gazu cieplarnianego mniej. Przekłada się to na spadek na poziomie pięciu procent. Największe powody do zadowolenia mają Niemcy. Za naszą zachodnią granicą udało się ograniczyć emisje o 8 %. USA wyprodukowały o prawie 3 % dwutlenku mniej, Japonia – o 4 % mniej. Nie przeszkodziło w tym wyjście Stanów z Porozumień Paryskich i zapowiedzi Tokio dotyczące budowy kolejnych elektrowni na węgiel.

Jak podaje agencja, spadek emisji był możliwy głównie dzięki coraz większej popularności OZE. Udział węgla w produkcji energii zmniejszył się w krajach rozwiniętych o 15 %.

– Musimy teraz ciężko pracować, aby rok 2019 został zapamiętany jako ostateczny szczyt globalnych emisji, a nie tylko kolejna przerwa w ich wzroście – mówił Fatih Birol, dyrektor wykonawczy Agencji.

Wyniki raportu IEA mogłyby być bardziej optymistyczne, gdyby nie dane z krajów rozwijających się. Te nadal bywają uzależnione od paliw kopalnych. Ilość dwutlenku wyprodukowanego przez tę grupę państw wciąż rośnie – w 2019 roku o 400 milionów ton. W regionie południowo-wschodniej Azji zapotrzebowanie energetyki na węgiel wzrosło o połowę. Wpłynęła na to między innymi działalność fabryk produkujących na potrzeby krajów rozwiniętych. Optymizmem może napawać jednak rosnący rynek OZE w Chinach, jak i otwarcie siedmiu nowych bloków elektrowni atomowych w Państwie Środka.

Źródło zdjęcia: Jeff Zehnder / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.