Udostępnij

Emisje spadają, smog zabija rzadziej. Nawet 11 tysięcy zgonów mniej

30.04.2020

Mniejsze zanieczyszczenie odciąża system opieki zdrowotnej i wpływa na niższą liczbę przedwczesnych zgonów. Poinformowało o tym Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem. Jego badacze opublikowali raport dotyczący wpływu spadków emisji na zdrowie mieszkańców 21 europejskich krajów. Organizacja szacuje, że śmiertelność na choroby związane ze smogiem spadła przez ostatnie kilka tygodni o około 11 tysięcy przypadków.

Badacze sprawdzili okres od 24 marca do 24 kwietnia, kiedy w większości krajów obowiązywały już obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. W tym czasie Szwecja i Austria zamknęły swoje ostatnie węglowe elektrownie. Zużycie tego surowca do produkcji prądu znacząco spadło również w Portugalii i Wielkiej Brytanii. Nałożyło się na to niższe zapotrzebowanie na prąd. Dzięki temu emisje CO2 obniżyły nawet w kraje uzależnione od „brudnych” źródeł energii. Według danych CREA zbadane państwa zużyły przez miesiąc aż o 37 proc. mniej węgla niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Ograniczenia w poruszaniu się wpłynęły z kolei na obniżenie popytu na ropę naftową. Spadł on aż o jedną trzecią. Dzięki temu zmniejsza się ilość wypuszczonych przez rury wydechowe związków azotu, a mieszkańcy europejskich miast oddychają zdrowszym powietrzem. Wynika to również ze spadku stężeń szkodliwych pyłów PM 2.5, których źródłem jest między innymi spalanie węgla, drewna i odpadów w domowych kotłach.

Czytaj również: Koronawirus może być groźniejszy dla tych, którzy oddychają zanieczyszczonym powietrzem? Odpowiadamy

„Pomogło to zmniejszyć obciążenie systemu opieki zdrowotnej podczas kryzysu pandemii: – zauważa Lauri Myllvvirta z CREA. – „W naszej analizie podkreślamy, jak ogromne korzyści dla jakości życia i zdrowia publicznego można osiągnąć poprzez szybką, trwałą i zrównoważoną redukcję zużycia paliw kopalnych.”

Organizacja pokazuje, że nawet tymczasowe spadki emisji przyniosły dobre skutki. Dzięki mniejszemu smogowi na szpitalne oddziały trafiło mniej osób z astmą (szacunki mówią nawet o 1646 astmatykach). Niższe zanieczyszczenie przekłada się również na mniejszą zapadalność na tę chorobę wśród dzieci (nawet o około 1600 przypadków mniej) i liczbę wniosków o L4 (o około milion). Niższa jest również śmiertelność – według wyliczeń przez smog zmarło o 11 tys. osób mniej niż rok wcześniej.

„Niecierpliwie czekamy na powrót do normalności. Jednocześnie nikt nie chce, by wróciły dawne poziomy zanieczyszczenia. Europejscy decydenci powinni ustawiać czyste powietrze, czystą energię i czysty transport jako priorytety w planach wychodzenia z kryzysu” – przekonuje Lauri Myllvvirta.

Przygotowując swoje wyliczenia, badacze oparli się na danych z 1285 stacji monitorujących stężenie zawieszonych pyłów i prawie 2000 stacji sprawdzających ilość dwutlenku azotu w powietrzu. Wzięli pod uwagę również warunki meteorologiczne i oficjalne dane o wpływie zanieczyszczenia na życie społeczne i zdrowie publiczne z poprzednich lat.

„Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego: częściej chorujemy lub mamy ostrzejsze objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), astmy, a także zakażeń układu oddechowego.” – przypomina Polski Alarm Smogowy. Szacunki Polskiego Instytutu Ekonomicznego mówią, że w naszym kraju z powodu smogu przedwcześnie umiera nawet 43 tys. osób. Zapobiec temu można dofinansowując wymianę zanieczyszczających pieców i inwestując w ekologiczny transport.

Źródło zdjęcia: Tyler Olson / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.