Energia Miast publikuje samorządowy podręcznik transformacji energetycznej – „Zielony Renesans…”

3032
0
Podziel się:
Energia Miast raport To małe miejscowości najboleśniej odczują zmiany klimatu gibała śpiewak raport energetyka w miastach

W poniedziałek miała miejsce premiera raportu „Zielony Renesans: Samorządowy podręcznik transformacji energetycznej”, opublikowanego przez Stowarzyszenie Energia Miast. Dokument to z jednej strony szczegółowe studia przypadków – opisujące historie skutecznej transformacji energetycznej, w Polsce i za granicą – z drugiej natomiast propozycja tego, w jaki sposób podobne rozwiązania wcielać w życie w innych polskich miastach.

Raport „Zielony Renesans: Samorządowy podręcznik transformacji energetycznej” został napisany przez ekspertów Fundacji Instrat, na zlecenie Stowarzyszenia Energia Miast. Jego premiera odbyła się w Warszawie w poniedziałek, 9 września. W dyskusji nad blisko stustronicowym dokumentem wzięli udział przedstawiciele mediów, eksperci think tanków, inwestorzy OZE oraz samorządowcy.

Zdaniem autorów raportu to polskie miasta i miasteczka najdotkliwiej odczuwają skutki trwającej katastrofy klimatycznej. Dlatego to właśnie lokalni samorządowcy powinni aktywnie włączyć się w kształtowanie rozwiązań energetycznych. Publikacja „Zielony Renesans…” ma w zamyśle twórców włączyć samorządy w debatę nad kształtem Polityki Energetycznej Państwa do 2040 roku. Podkreślają oni, że mimo iż debata nad transformacją energetyczną toczy się w Polsce co najmniej od roku, głos samorządów wciąż jest mało słyszalny.

„Naszym celem jest wyjście poza bezproduktywną dyskusję o tym, że unijne cele polityki energetycznej i klimatycznej są słuszne albo ambitne, ale stoją w poprzek krajowej polityce. W międzyczasie koszty realnych problemów – zanieczyszczenia powietrza, trudnej sytuacji elektrociepłowni czy rosnących cen energii – spadają na barki budżetów miast” – mówił podczas prezentacji publikacji jeden z jej autorów, Michał Hetmański z think tanku Instrat.

„Wyzwania klimatyczno-środowiskowe sprawią, że samorządom zabraknie środków na żłobki, przedszkola czy mieszkania komunalne” – wtórował mu Jan Śpiewak, wiceprzewodniczący Energii Miast i prezes Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.

„Za mało mówi się o tym, że Polsce nie tylko powstają ciekawe rozwiązania na rzecz poprawy jakości środowiska, walki ze smogiem czy produkcji taniej i czystej energii, ale od razu są wdrażane” – komentuje Łukasz Gibała, przewodniczący Energii Miast, lider klubu radnych miejskich i stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców. Jego zdaniem z takich sprawdzonych rozwiązań trzeba czerpać.

Dlatego najbardziej obszerną częścią „Zielonego Renesansu” są studia przypadku: szczegółowe opisy projektów, które zostały z sukcesem zrealizowane w 10 miejscach w Polsce i innych miejscach Europy. Autorzy raportu idą jednak krok dalej: proponując „mapę drogową transformacji” i rekomendacje wdrożeniowe dla samorządów. W dokumencie zamieszono konkretne zalecenia i przykłady źródeł finansowania dla różnych działań, co może stanowić cenną wskazówkę dla samorządów chcących już dziś zaangażować się w czekającą nas transformację.

 

Z całością raportu „Zielony Renesans…” można zapoznać się TUTAJ.

Zdjęcie: Shutterstock/Wang An Qi

Podziel się: