Udostępnij

Energia Miast publikuje samorządowy podręcznik transformacji energetycznej – „Zielony Renesans…”

13.09.2019

W poniedziałek miała miejsce premiera raportu „Zielony Renesans: Samorządowy podręcznik transformacji energetycznej”, opublikowanego przez Stowarzyszenie Energia Miast. Dokument to z jednej strony szczegółowe studia przypadków – opisujące historie skutecznej transformacji energetycznej, w Polsce i za granicą – z drugiej natomiast propozycja tego, w jaki sposób podobne rozwiązania wcielać w życie w innych polskich miastach.

Raport „Zielony Renesans: Samorządowy podręcznik transformacji energetycznej” został napisany przez ekspertów Fundacji Instrat, na zlecenie Stowarzyszenia Energia Miast. Jego premiera odbyła się w Warszawie w poniedziałek, 9 września. W dyskusji nad blisko stustronicowym dokumentem wzięli udział przedstawiciele mediów, eksperci think tanków, inwestorzy OZE oraz samorządowcy.

Zdaniem autorów raportu to polskie miasta i miasteczka najdotkliwiej odczuwają skutki trwającej katastrofy klimatycznej. Dlatego to właśnie lokalni samorządowcy powinni aktywnie włączyć się w kształtowanie rozwiązań energetycznych. Publikacja „Zielony Renesans…” ma w zamyśle twórców włączyć samorządy w debatę nad kształtem Polityki Energetycznej Państwa do 2040 roku. Podkreślają oni, że mimo iż debata nad transformacją energetyczną toczy się w Polsce co najmniej od roku, głos samorządów wciąż jest mało słyszalny.

„Naszym celem jest wyjście poza bezproduktywną dyskusję o tym, że unijne cele polityki energetycznej i klimatycznej są słuszne albo ambitne, ale stoją w poprzek krajowej polityce. W międzyczasie koszty realnych problemów – zanieczyszczenia powietrza, trudnej sytuacji elektrociepłowni czy rosnących cen energii – spadają na barki budżetów miast” – mówił podczas prezentacji publikacji jeden z jej autorów, Michał Hetmański z think tanku Instrat.

„Wyzwania klimatyczno-środowiskowe sprawią, że samorządom zabraknie środków na żłobki, przedszkola czy mieszkania komunalne” – wtórował mu Jan Śpiewak, wiceprzewodniczący Energii Miast i prezes Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.

„Za mało mówi się o tym, że Polsce nie tylko powstają ciekawe rozwiązania na rzecz poprawy jakości środowiska, walki ze smogiem czy produkcji taniej i czystej energii, ale od razu są wdrażane” – komentuje Łukasz Gibała, przewodniczący Energii Miast, lider klubu radnych miejskich i stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców. Jego zdaniem z takich sprawdzonych rozwiązań trzeba czerpać.

Dlatego najbardziej obszerną częścią „Zielonego Renesansu” są studia przypadku: szczegółowe opisy projektów, które zostały z sukcesem zrealizowane w 10 miejscach w Polsce i innych miejscach Europy. Autorzy raportu idą jednak krok dalej: proponując „mapę drogową transformacji” i rekomendacje wdrożeniowe dla samorządów. W dokumencie zamieszono konkretne zalecenia i przykłady źródeł finansowania dla różnych działań, co może stanowić cenną wskazówkę dla samorządów chcących już dziś zaangażować się w czekającą nas transformację.

 

Z całością raportu „Zielony Renesans…” można zapoznać się TUTAJ.

Zdjęcie: Shutterstock/Wang An Qi

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.