Udostępnij

Energią z wiatru Europa mogłaby zasilić nawet cały świat. Dziś wykorzystujemy tylko 1 proc. potencjału

20.08.2019

Naukowcy z University of Essex chcieli zbadać, jaki potencjał ma Europa, jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej z wiatru. Oszacowano, że łącznie na Starym Kontynencie mogłoby stanąć 100-krotnie więcej turbin wiatrowych, a energia wyprodukowana w ten sposób mogłaby teoretycznie zaspokoić zapotrzebowanie na elektryczność całej ludzkości – i to przy wykorzystaniu jedynie farm znajdujących się na lądzie. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Energy Policy„.

Badacze podkreślają jednak, że ich celem nie jest nawoływanie do budowy turbin we wszystkich wskazanych lokalizacjach i uzależnienia całej europejskiej energetyki od wiatru. Przede wszystkim chcieli oni sprawdzić, jak duży potencjał drzemie w energii wiatrowej, którą moglibyśmy wykorzystać w transformacji energetycznej.

„Oczywiście nie mówimy, że powinniśmy instalować turbiny we wszystkich zidentyfikowanych lokalizacjach, ale badanie pokazuje ogromny potencjał energii wiatrowej w całej Europie, który należy wykorzystać, jeśli chcemy zapobiec katastrofie klimatycznej” – powiedział prof. Benjamin Sovacool, współautor badań.

Badanie ujawnia, że ​​gdyby cała europejska zdolność farm wiatrowych na lądzie była zrealizowana, zainstalowana moc znamionowa wyniosłaby 52,5 TW, co oznacza, że 1 MW przypadałby na 16 mieszkańców Europy.

„Krytycy bez wątpienia będą argumentować, że naturalnie przerywana podaż wiatru sprawia, że ​​energia wiatrowa na lądzie nie jest w stanie zaspokoić światowego popytu” – powiedział dr Peter Enevoldsen z Aarhus University. Jego zdaniem jednak kluczem do wzmocnienie europejskiego systemu energetycznego jest instalacja turbin wiatrowych w różnych rejonach Europy. Zwiększyłoby to łączną dostępność wiatru.

Wśród terenów o największym potencjalne dla produkcji energii z wiatru wskazano Norwegię, Rosję i Turcję. Badacze podkreślają, że wskazanie przez nich potencjału poszczególnych terytoriów może okazać się użyteczne w planowaniu przyszłych inwestycji w turbiny wiatrowe.

 

Źródła: University of Sussex, „Energy Policy”

Zdjęcie: Shutterstock/pedrosala

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.