Energią z wiatru Europa mogłaby zasilić nawet cały świat. Dziś wykorzystujemy tylko 1 proc. potencjału

2789
0
Podziel się:
Energią z wiatru Europa mogłaby zasilić cały świat. Dziś wykorzystujemy 1 proc. potencjału

Naukowcy z University of Essex chcieli zbadać, jaki potencjał ma Europa, jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej z wiatru. Oszacowano, że łącznie na Starym Kontynencie mogłoby stanąć 100-krotnie więcej turbin wiatrowych, a energia wyprodukowana w ten sposób mogłaby teoretycznie zaspokoić zapotrzebowanie na elektryczność całej ludzkości – i to przy wykorzystaniu jedynie farm znajdujących się na lądzie. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Energy Policy„.

Badacze podkreślają jednak, że ich celem nie jest nawoływanie do budowy turbin we wszystkich wskazanych lokalizacjach i uzależnienia całej europejskiej energetyki od wiatru. Przede wszystkim chcieli oni sprawdzić, jak duży potencjał drzemie w energii wiatrowej, którą moglibyśmy wykorzystać w transformacji energetycznej.

„Oczywiście nie mówimy, że powinniśmy instalować turbiny we wszystkich zidentyfikowanych lokalizacjach, ale badanie pokazuje ogromny potencjał energii wiatrowej w całej Europie, który należy wykorzystać, jeśli chcemy zapobiec katastrofie klimatycznej” – powiedział prof. Benjamin Sovacool, współautor badań.

Badanie ujawnia, że ​​gdyby cała europejska zdolność farm wiatrowych na lądzie była zrealizowana, zainstalowana moc znamionowa wyniosłaby 52,5 TW, co oznacza, że 1 MW przypadałby na 16 mieszkańców Europy.

„Krytycy bez wątpienia będą argumentować, że naturalnie przerywana podaż wiatru sprawia, że ​​energia wiatrowa na lądzie nie jest w stanie zaspokoić światowego popytu” – powiedział dr Peter Enevoldsen z Aarhus University. Jego zdaniem jednak kluczem do wzmocnienie europejskiego systemu energetycznego jest instalacja turbin wiatrowych w różnych rejonach Europy. Zwiększyłoby to łączną dostępność wiatru.

Wśród terenów o największym potencjalne dla produkcji energii z wiatru wskazano Norwegię, Rosję i Turcję. Badacze podkreślają, że wskazanie przez nich potencjału poszczególnych terytoriów może okazać się użyteczne w planowaniu przyszłych inwestycji w turbiny wiatrowe.

 

Źródła: University of Sussex, „Energy Policy”

Zdjęcie: Shutterstock/pedrosala

Podziel się: