SmartEnCity to międzynarodowy projekt, w ramach którego modernizowane są miasta – w taki sposób, by z wykorzystaniem inteligentnych technologii dbać o środowisko naturalne oraz klimat. Jednym z ośrodków wybranych do programu – i zarazem najbliższym perspektywie polskiej – jest estońskie Tartu. Wspólnie z mieszkańcami odnawiane są tam poradzieckie bloki, m.in. poprzez termomodernizację oraz zwrócenie się w stronę odnawialnych źródeł energii.
Projekt prowadzony w Tartu obejmuje kompleksową modernizację miasta, którego osiedla popularnych „bloków” stanowią jedynie jeden z elementów. Celem działań jest bowiem nie tylko podniesienie efektywności energetycznej przestarzałych budynków, ale także promocja miasta jako miejsca ekologicznego oraz zaangażowanie w zmianę lokalnej społeczności.
Wśród działań mających zwiększać atrakcyjność miasta (równocześnie sprzyjających środowisku) wskazuje się inwestycję w autobusy zasilane biogazem, utworzenie publicznej wypożyczalni rowerów oraz samochodów elektrycznych, a także instalację inteligentnego i energooszczędnego oświetlenia w mieście. Ponadto na modernizowanych obiektach umieszczane są instalacje artystyczne.
This is one of the beautifully painted and retrofitted buildings in our Lighthouse City Tartu @tartulinn https://t.co/em65yhfxiW
— SmartEnCity Project (@SmartEnCity) July 9, 2019
Od „chroszczowki” do „smartowki”
Jednym z elementów projektu realizowane w estońskim Tartu jest modernizacja poradzieckich bloków. Budynki mieszkalne – zbudowane w latach 50-tych i nazywane „chruszczowkami” (od nazwiska przywódcy ZSRR) – podlegają termomodernizacji, a także wyposażeniu w inteligentne technologie, pozwalające zaoszczędzić energię.
Budynki zostały termomodernizowane (a więc otrzymały nową izolację cieplną, systemy wentylacyjne oraz okna) i wyposażone w nowe systemu ogrzewania, wykorzystujące m.in. panele słoneczne. Ponadto każde z mieszkań zaopatrzono w inteligentny system, pozwalający mieszkańcom na bieżąco monitorować i kontrolować zużycie energii.
Od teraz budynki te nazywane są przez mieszkańców „smartowkami” (od popularnego określenia „smart city„, czyli inteligentnego lub sprytnego miasta). Jak mówi wiceburmistrz Tartu, cytowany przez Deutsche Welle, zużycie energii w budynkach spadło z 270 do 90 kilowatogodzin/m2 rocznie.
Angażowanie lokalnej społeczności
Jak podkreślają realizatorzy projektu, ważną częścią zmian w mieście jest angażowanie lokalnej społeczności. Odbywa się ono m.in. poprzez organizację konsultacji społecznych, których celem jest z jednej strony współdecydowanie o szczegółach inwestycji), z drugiej natomiast edukowanie mieszkańców odnośnie wdrażanych rozwiązań technologicznych.
Ponadto spotkania z mieszkańcami – nie tylko w formie konsultacji, ale także warsztatów – sprzyjać mają wzmacnianiu lokalnej wspólnoty oraz uczyć zachowań korzystnych z punktu widzenia środowiska i klimatu.
Więcej na temat estońskiego Tartu (oraz realizowanych w nim działań) można przeczytać na stronie projektu.
Źródło: SmartEnCity.eu, Twitter/SmartEnCity, Deutsche Welle
Zdjęcie: Shutterstock/Fotokon