Udostępnij

Zmienili wielkopłytowe bloki w nowoczesne budynki. Zużycie energii spadło trzykrotnie

23.07.2019

SmartEnCity to międzynarodowy projekt, w ramach którego modernizowane są miasta – w taki sposób, by z wykorzystaniem inteligentnych technologii dbać o środowisko naturalne oraz klimat. Jednym z ośrodków wybranych do programu – i zarazem najbliższym perspektywie polskiej – jest estońskie Tartu. Wspólnie z mieszkańcami odnawiane są tam poradzieckie bloki, m.in. poprzez termomodernizację oraz zwrócenie się w stronę odnawialnych źródeł energii.

Projekt prowadzony w Tartu obejmuje kompleksową modernizację miasta, którego osiedla popularnych „bloków” stanowią jedynie jeden z elementów. Celem działań jest bowiem nie tylko podniesienie efektywności energetycznej przestarzałych budynków, ale także promocja miasta jako miejsca ekologicznego oraz zaangażowanie w zmianę lokalnej społeczności.

Wśród działań mających zwiększać atrakcyjność miasta (równocześnie sprzyjających środowisku) wskazuje się inwestycję w autobusy zasilane biogazem, utworzenie publicznej wypożyczalni rowerów oraz samochodów elektrycznych, a także instalację inteligentnego i energooszczędnego oświetlenia w mieście. Ponadto na modernizowanych obiektach umieszczane są instalacje artystyczne.

Od „chroszczowki” do „smartowki”

Jednym z elementów projektu realizowane w estońskim Tartu jest modernizacja poradzieckich bloków. Budynki mieszkalne – zbudowane w latach 50-tych i nazywane „chruszczowkami” (od nazwiska przywódcy ZSRR) – podlegają termomodernizacji, a także wyposażeniu w inteligentne technologie, pozwalające zaoszczędzić energię.

Budynki zostały termomodernizowane (a więc otrzymały nową izolację cieplną, systemy wentylacyjne oraz okna) i wyposażone w nowe systemu ogrzewania, wykorzystujące m.in. panele słoneczne. Ponadto każde z mieszkań zaopatrzono w inteligentny system, pozwalający mieszkańcom na bieżąco monitorować i kontrolować zużycie energii.

Od teraz budynki te nazywane są przez mieszkańców „smartowkami” (od popularnego określenia „smart city„, czyli inteligentnego lub sprytnego miasta). Jak mówi wiceburmistrz Tartu, cytowany przez Deutsche Welle, zużycie energii w budynkach spadło z 270 do 90 kilowatogodzin/m2 rocznie.

Angażowanie lokalnej społeczności

Jak podkreślają realizatorzy projektu, ważną częścią zmian w mieście jest angażowanie lokalnej społeczności. Odbywa się ono m.in. poprzez organizację konsultacji społecznych, których celem jest z jednej strony współdecydowanie o szczegółach inwestycji), z drugiej natomiast edukowanie mieszkańców odnośnie wdrażanych rozwiązań technologicznych.

Ponadto spotkania z mieszkańcami – nie tylko w formie konsultacji, ale także warsztatów – sprzyjać mają wzmacnianiu lokalnej wspólnoty oraz uczyć zachowań korzystnych z punktu widzenia środowiska i klimatu.

 

Więcej na temat estońskiego Tartu (oraz realizowanych w nim działań) można przeczytać na stronie projektu.

Źródło: SmartEnCity.eu, Twitter/SmartEnCity, Deutsche Welle

Zdjęcie: Shutterstock/Fotokon

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.