Etiopia zamknęła urzędy, a urzędników wysłała do sadzenia drzew. „Pobiliśmy rekord świata”

8287
1
Podziel się:
Etiopia Sadzenie Drzew

Etiopia zamknęła dziś część swoich urzędów, a urzędników wysłała do sadzenia drzew. 

Te sadzono dziś w ramach ogólnokrajowej inicjatywy „Zielonego Dziedzictwa”, której oficjalnym celem jest posadzenie w ciągu lata 4 miliardów drzew. By to osiągnąć władze zachęcają każdego mieszkańca do posadzenia co najmniej 40 drzew, ale organizują też spektakularne akcje. O dzisiejszej doniosła znacząca część ważniejszych światowych mediów. Było nią bicie rekordu liczby drzew posadzonych w ciągu jednego dnia. Tych planowano zasadzić 200 milionów, a – pochwalono się na koniec dnia – ostateczna liczba to 350 milionów. Poprzedni rekord, ten należy do Indii, to 50 mln drzew posadzonych w jeden dzień.

W kampanii wykorzystano środki masowego przekazu, które prowadzą kampanię zachęcającą do udziału w akcji. Ale sięgnięto też po bardziej nietypowe metody i dziś zamknięto część urzędów, a ich pracowników wysłano do wzięcia udziału w sadzeniu.

Oficjalną motywacją rządu jest to, że Etiopia jest krajem niezwykle podatnym na susze, a stopień wylesienia jest tam gigantyczny. O ile na początku XX wieku 35 proc. jej obecnego terytorium pokrywały lasy, to dziś – według informacji ONZ – jest to zaledwie 4 proc. Wielka akcja sadzenia ma zmniejszyć skutki susz i być odpowiedzią na kryzys klimatyczny.

Krytycy premiera Abiy Ahmeda wskazują jednak, że chodzi raczej o odwrócenie uwagi od problemów kraju.

Źródłem liczby 350 milionów posadzonych drzew jest administracja rządowa Etiopii i należy podchodzić do niej z pewną ostrożnością. Doniesienia mówią jednak, że niezależnie od tego, czy liczba jest aż tak wysoka, to jest imponująca.

Podziel się: