Udostępnij

Etiopia zamknęła urzędy, a urzędników wysłała do sadzenia drzew. „Pobiliśmy rekord świata”

29.07.2019

Etiopia zamknęła dziś część swoich urzędów, a urzędników wysłała do sadzenia drzew. 

Te sadzono dziś w ramach ogólnokrajowej inicjatywy „Zielonego Dziedzictwa”, której oficjalnym celem jest posadzenie w ciągu lata 4 miliardów drzew. By to osiągnąć władze zachęcają każdego mieszkańca do posadzenia co najmniej 40 drzew, ale organizują też spektakularne akcje. O dzisiejszej doniosła znacząca część ważniejszych światowych mediów. Było nią bicie rekordu liczby drzew posadzonych w ciągu jednego dnia. Tych planowano zasadzić 200 milionów, a – pochwalono się na koniec dnia – ostateczna liczba to 350 milionów. Poprzedni rekord, ten należy do Indii, to 50 mln drzew posadzonych w jeden dzień.

W kampanii wykorzystano środki masowego przekazu, które prowadzą kampanię zachęcającą do udziału w akcji. Ale sięgnięto też po bardziej nietypowe metody i dziś zamknięto część urzędów, a ich pracowników wysłano do wzięcia udziału w sadzeniu.

Oficjalną motywacją rządu jest to, że Etiopia jest krajem niezwykle podatnym na susze, a stopień wylesienia jest tam gigantyczny. O ile na początku XX wieku 35 proc. jej obecnego terytorium pokrywały lasy, to dziś – według informacji ONZ – jest to zaledwie 4 proc. Wielka akcja sadzenia ma zmniejszyć skutki susz i być odpowiedzią na kryzys klimatyczny.

Krytycy premiera Abiy Ahmeda wskazują jednak, że chodzi raczej o odwrócenie uwagi od problemów kraju.

Źródłem liczby 350 milionów posadzonych drzew jest administracja rządowa Etiopii i należy podchodzić do niej z pewną ostrożnością. Doniesienia mówią jednak, że niezależnie od tego, czy liczba jest aż tak wysoka, to jest imponująca.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.