Udostępnij

EURACTIV: Polska największym beneficjentem unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Możemy dostać 2 mld EURO

16.01.2020

Serwis internetowy EURACTIV poinformował, że Polska ma być największym beneficjentem europejskiego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Zgodnie z zapisami propozycji – informuje portal – którą Komisja Europejska rozesłała wczoraj do rządów krajów członkowskich będziemy mogli liczyć nawet na 2 miliardy euro. Za nami są Niemcy (877 mln euro), Rumunia (757 mln euro) i Czechy (581 mln euro).

Może to oznaczać, że otrzymamy maksymalną kwotę przewidzianą w programie. Jednak jak wiele z tych środków w rzeczywistości trafi do Polski będzie zależeć od regionalnych programów sprawiedliwej transformacji. Te nie tylko spowodują odejście od węgla i rozwój czystych źródeł energii, ale też zrobią to z dbałością o miejsca pracy oraz dobrobyt społeczności poszczególnych regionów.

Przy podziale środków brano pod uwagę stopień uzależnienia od węgla, liczbę miejsc pracy, które mogą być zagrożone przez transformację oraz finansowe możliwości kraju.

Dobrymi wiadomościami pochwalił się na Twitterze minister ds. klimatu Michał Kurtyka.

Cytowany przez EURACTIVE Sebastian Mang z Greenpeace, zwracał uwagę, że Polska i Niemcy robią za mało, by we właściwy sposób odpowiedzieć na zagrożenie, którym jest kryzys klimatyczny. Zwracał też uwagę, że Polska odmówiła podpisania europejskiej deklaracji o neutralności klimatycznej.

Podział środków, o którym informuje EURACTIVE, nie jest też ostateczny. To propozycja, która musi przejść jeszcze przez kilka unijnych instytucji. Tam, zwracają uwagę autorzy informacji, wiele może się jeszcze zmienić. Między innymi dlatego, że taki podział środków może nie przypaść do gustu Francji, której prezydent Emanuel Macron zapowiadał w grudniu, że kraje, które nie podpiszą deklaracji neutralności klimatycznej, nie będą mogły liczyć na wsparcie finansowe.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to część wartego 100 mld euro unijnego mechanizmu, który ma wspierać kraje w osiągnięciu neutralności klimatycznej.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.