Udostępnij

Europejczycy zostawili auta w garażach, zanieczyszczenie powietrza spada. W Barcelonie nawet o połowę

31.03.2020

Europejska Agencja Środowiska donosi o dużych spadkach poziomów zanieczyszczeń powietrza (przede wszystkim tlenków azotu), wynikających z ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jest to skutek przede wszystkim mniejszego ruchu kołowego, choć należy pamiętać, że nie jest on jedynym źródłem smogu. Oprócz tlenków azotu zmorą wielu miast, szczególnie w Polsce, są zanieczyszczenia pochodzące z tzw. niskiej emisji.

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), opublikowanych pod koniec marca, miasta w Europie doświadczyły znaczących spadków poziomów zanieczyszczeń powietrza, przede wszystkim dwutlenku azotu (NO2). W miastach tego rodzaju zanieczyszczenia pochodzą przede wszystkim z ruchu kołowego, który obecnie jest ograniczony w związku z pandemią koronawirusa.

Przedstawiciele EEA studzą jednak optymizm, mówiąc wprost, że spadki wywołane kryzysem (uderzającym także w inne aspekty życia społecznego) nie są tym, do czego powinny dążyć unijne strategie poprawy jakości powietrza.

Dane Europejskiej Agencji Środowiska pokazują dokładny obraz spadku [poziomów – przyp. red.] zanieczyszczenia powietrza, szczególnie z powodu ograniczonego ruchu w miastach. Rozwiązanie długoterminowych problemów związanych z jakością powietrza wymaga jednak ambitnych polityk i przyszłościowych inwestycji” – powiedział Hans Bruyninckx, dyrektor wykonawczy EEA.

Wnioski EEA opierają się na danych z około 300 europejskich stacji pomiarowych, pozwalających śledzić poziomy zanieczyszczeń w odstępach godzinowych. Największe spadki odnotowane zostały w tych miastach, gdzie w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wprowadzono najsilniejsze ograniczenia – głównie we Włoszech oraz w Hiszpanii.

Poziomy zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu (NO2) w tygodniu 16-22 marca były znacznie niższe niż w analogicznym okresie zeszłego roku, a także w porównaniu z danymi z ostatnich tygodni:

  • w Mediolanie średnie stężenia NO2 były o 21 proc. niższe niż w tym samym tygodniu przed rokiem i co najmniej o 24 proc. niższe niż miesiąc wcześniej;
  • w Bergamo, szczególnie mocno dotkniętym epidemią, zanieczyszczenia te były o 47 proc. mniejsze niż przed rokiem;
  • w Rzymie – o 26–35 proc. niż w tych samych tygodniach roku 2019;
  • w Barcelonie średni poziom NO2 spadł o 40 proc. z tygodnia na tydzień; w porównaniu z tym samym tygodniem roku 2019 spadek wyniósł 55 proc.;
  • w Madrycie odnotowano spadek o 56 proc. z tygodnia na tydzień, a w porównaniu z tym samym tygodniem przed rokiem – o 41 proc.;
  • w Lizbonie średnie poziomy NO2 były niższe o 40 proc. niż tydzień wcześniej, natomiast w porównaniu z tym samym tygodniem roku 2019 – niższe o 51 procent.

Niższe poziomy zanieczyszczeń tlenkami azotu odnotowano także w Polskich miastach, w tym w Warszawie, o czym szczegółowo informowaliśmy TUTAJ. Przykładowo: Podczas gdy 23 marca zeszłego roku dobowe stężenie tlenków azotu osiągnęło 147 µg/m³, 23 marca tego roku było niemal sześciokrotnie niższe, wynosząc tylko 26,1 µg/m³.

W kontekście jakości powietrza w Polsce należy również pamiętać, że tlenki azotu nie są jedynym typem zanieczyszczeń powietrza. Oprócz tego problem stanowią pyły zawieszone (PM), których głównego źródła upatruje się w tzw. niskiej emisji. [Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.]

_

Zdjęcie: Shutterstock/Paolo Bona

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.