Udostępnij

Europejski Bank Inwestycyjny ograniczy wsparcie dla paliw kopalnych w energetyce

19.11.2019

W zeszły czwartek Europejski Bank Inwestycyjny, będący jedną ze strategicznych instytucji finansowych Unii Europejskiej, zapowiedział oficjalnie, że począwszy od końca 2021 roku ograniczy wsparcie dla inwestycji w energetyce, które bazują na paliwach kopalnych. EBI nie będzie wspierać (m.in. poprzez udzielanie lub gwarantowanie kredytu) przedsięwzięć związanych z wydobyciem ropy, węgla i gazu – poza kilkoma wyjątkami, m.in. inwestycjami w gaz do określonej emisyjności.

Z funduszy Europejskiego Banku Centralnego nie będą więc już wspierane przedsięwzięcia związane z paliwami kopalnymi, choć pozostawiono pewne wyjątki (m.in. dla inwestycji gazowych o określonej emisyjności – mniej niż 250 gramów CO2 na kWh). Komentatorzy w mediach zachodnich wydają się być jednak zgodni, że decyzja EBI utrudni prowadzenie interesów tym inwestorom, którzy po 2021 roku będą chcieli uzyskać wsparcie finansowe dla przedsięwzięć związanych z ropą, węglem czy gazem, np. w formie kredytu ze strony EBI.

Co jednak istotne, decyzja nie oznacza przerwania finansowania wieloletnich projektów, które obecnie są wspierane przez EBI, ani tych, które zostaną jeszcze zatwierdzone przed upływem grudnia 2021. I właśnie ta ostatnia kwestia może budzić niedosyt u tych, którzy liczyli na bardziej zdecydowane działania ze strony unijnego banku.

„Progresywny dokument przewidywał, że po 2020 roku bank całkowicie zaprzestanie finansowania projektów dotyczących paliw kopalnych. Jednak państwa członkowskie takie jak Niemcy, Włochy i Polska, a także Komisja Europejska przeforsowali osłabienie polityki banku – po 2021 roku nadal będzie mógł finansować część projektów gazowych i projektów o niższej emisji dwutlenku węgla bazujących na biomasie i wodorze” – zaznacza Piotr Wójcik z Greenpeace, w komentarzu opublikowanym na stronie organizacji.

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją unijną, choć niezależną od budżetu Unii Europejskiej i posiadającą przy tym własne organy decyzyjne.

Struktura tych organów zależy jednak od poszczególnych państw członkowskich UE oraz Komisji Europejskiej, których przedstawicie zasiadają na stanowiskach decyzyjnych banku. EBI, utworzone w 1958 r. na mocy traktatu rzymskiego, zajmuje się udzielaniem lub gwarantowaniem kredytów, skierowanych zarówno do instytucji publicznych, jak i podmiotów prywatnych z państw członkowskich UE. Oczywiście, jest to jedna z wielu tego typu instytucji, a przedsiębiorcy chcący inwestować w paliwa kopalne nadal będą mogli zwrócić się o pomoc do innych podmiotów.

 

Źródła: BBC, Greenpeace, ClientEarth, europa.eu

Zdjęcie: Shutterstock/Mark Agnor

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.