Udostępnij

Europejskie akademie nauk: „Działania klimatyczne pilnie potrzebne dla ochrony zdrowia ludzkiego w Europie”

06.06.2019

European Academies Science Advisory Council (EASAC) – to stowarzyszenie europejskich akademii nauk, do którego należy również PAN. Zajmuje się przygotowywaniem ekspertyz, raportów oraz tekstów popularnonaukowych – w dziedzinie najbardziej aktualnych i społecznie istotnych tematów. W opublikowanym kilka dni temu raporcie europejscy naukowcy, z 27 krajów zrzeszonych w EASAC, wzywają do pilnych działań przeciw zmianom klimatu. Stawką – jak wynika z raportu – jest zdrowie Europejczyków.

W raporcie zatytułowanym Konieczność działań na rzecz klimatu w celu ochrony zdrowia ludzkiego w Europie naukowcy z 27 państw ostrzegają przed skutkami zmian klimatycznych. W dokumencie podkreślono, że zmiany klimatyczne niekorzystnie wpływają na zdrowie ludzkie oraz że – zgodnie z przewidywaniami badaczy – zagrożenie to będzie wzrastać.

Zdaniem naukowców już dziś dysponujemy rozwiązaniami, dzięki którym wiele można zrobić, jednak wymaga to woli politycznej. Wnioski te są ważne, ponieważ jednym z głównych zadań EASAC jest tworzenie raportów – w imieniu europejskiego środowiska naukowego – stanowiących strategiczne wskazówki dla Komisji Europejskiej.

Jednym z członków grupy roboczej, pracującej nad raportem, był członek Polskiej Akademii Nauk – prof. Zbigniew Kundzewicz. [Naszą rozmowę z prof. Kundzewiczem, na temat skutków zmian klimatu, można przeczytać tutaj]

Co nam grozi?

Wśród zagrożeń związanych ściśle ze zmianami klimatycznymi twórcy raportu wskazali m.in. na:

  • zwiększoną ekspozycję na ekstremalne zjawiska pogodowe (m.in. upały, susze, powodzie), zanieczyszczenie powietrza oraz alergeny;
  • niebezpieczeństwo związane z bezpieczeństwem żywnościowym;
  • wzrost zachorowalności na niektóre choroby zakaźne, w tym przenoszonych przez komary, a także za pośrednictwem żywności oraz wody – m.in. E. coli i Salmonelli;
  • wzrost ryzyka wymuszonej emigracji, spowodowanej zmianami klimatu.

W związku z nimi EASAC podkreśla konieczność ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Naukowcy zwracają przy tym uwagę, że działania te prawdopodobnie będą się wiązać ze znacznymi korzyściami ekonomicznymi.

Co postulują naukowcy?

Wśród wskazów wystosowanych przez naukowców znalazły się m.in.:

  • ograniczenie spalania paliw kopalnych poprzez transformację w kierunku gospodarki bezemisyjnej – co przysłuży się zarówno klimatowi, jak i pomoże w walce ze szkodliwymi dla zdrowia zanieczyszczeniami powietrza, które również powstają podczas spalania paliw stałych;
  • promowanie bardziej zrównoważonej i korzystniejszej dla zdrowia diety – tzn. z większą ilością warzyw, owoców i roślin strączkowych, a ograniczeniem spożycia czerwonego mięsa; zmniejszy to obciążenie chorobami niezakaźnymi ludności, a także zmniejszy ilość emitowanych gazów cieplarnianych;
  • podkreślanie powiązań między zmianami klimatycznymi a zdrowiem publicznym – zdaniem autorów raportu jest to klucz do promowania zaangażowania publicznego.

Ponadto naukowcy zaznaczają, że zmiany klimatyczne w innych częściach świata również wpłyną na sytuację w Europie – stąd konieczność działań także poza granicami kontynentu.

Podkreślono również, że przeciwdziałać należy rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji o skutkach i przyczynach zmian klimatu – które mogą przyczyniać się do podważania woli politycznej.

 

Streszczenie raportu (w języku polskim) opublikowano na stronach Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Z pełnym raportem EASAC (w języku angielskim) można zapoznać się tutaj.

Źródła: EASAC, PAN

Zdjęcie: Shutterstock/akshmiprasada S

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.