Europejskie akademie nauk: “Działania klimatyczne pilnie potrzebne dla ochrony zdrowia ludzkiego w Europie”

891
1
Podziel się:
Europejskie akademie nauk Działania klimatyczne pilnie potrzebne dla ochrony zdrowia ludzkiego w Europie

European Academies Science Advisory Council (EASAC) – to stowarzyszenie europejskich akademii nauk, do którego należy również PAN. Zajmuje się przygotowywaniem ekspertyz, raportów oraz tekstów popularnonaukowych – w dziedzinie najbardziej aktualnych i społecznie istotnych tematów. W opublikowanym kilka dni temu raporcie europejscy naukowcy, z 27 krajów zrzeszonych w EASAC, wzywają do pilnych działań przeciw zmianom klimatu. Stawką – jak wynika z raportu – jest zdrowie Europejczyków.

W raporcie zatytułowanym Konieczność działań na rzecz klimatu w celu ochrony zdrowia ludzkiego w Europie naukowcy z 27 państw ostrzegają przed skutkami zmian klimatycznych. W dokumencie podkreślono, że zmiany klimatyczne niekorzystnie wpływają na zdrowie ludzkie oraz że – zgodnie z przewidywaniami badaczy – zagrożenie to będzie wzrastać.

Zdaniem naukowców już dziś dysponujemy rozwiązaniami, dzięki którym wiele można zrobić, jednak wymaga to woli politycznej. Wnioski te są ważne, ponieważ jednym z głównych zadań EASAC jest tworzenie raportów – w imieniu europejskiego środowiska naukowego – stanowiących strategiczne wskazówki dla Komisji Europejskiej.

Jednym z członków grupy roboczej, pracującej nad raportem, był członek Polskiej Akademii Nauk – prof. Zbigniew Kundzewicz. [Naszą rozmowę z prof. Kundzewiczem, na temat skutków zmian klimatu, można przeczytać tutaj]

Co nam grozi?

Wśród zagrożeń związanych ściśle ze zmianami klimatycznymi twórcy raportu wskazali m.in. na:

  • zwiększoną ekspozycję na ekstremalne zjawiska pogodowe (m.in. upały, susze, powodzie), zanieczyszczenie powietrza oraz alergeny;
  • niebezpieczeństwo związane z bezpieczeństwem żywnościowym;
  • wzrost zachorowalności na niektóre choroby zakaźne, w tym przenoszonych przez komary, a także za pośrednictwem żywności oraz wody – m.in. E. coli i Salmonelli;
  • wzrost ryzyka wymuszonej emigracji, spowodowanej zmianami klimatu.

W związku z nimi EASAC podkreśla konieczność ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Naukowcy zwracają przy tym uwagę, że działania te prawdopodobnie będą się wiązać ze znacznymi korzyściami ekonomicznymi.

Co postulują naukowcy?

Wśród wskazów wystosowanych przez naukowców znalazły się m.in.:

  • ograniczenie spalania paliw kopalnych poprzez transformację w kierunku gospodarki bezemisyjnej – co przysłuży się zarówno klimatowi, jak i pomoże w walce ze szkodliwymi dla zdrowia zanieczyszczeniami powietrza, które również powstają podczas spalania paliw stałych;
  • promowanie bardziej zrównoważonej i korzystniejszej dla zdrowia diety – tzn. z większą ilością warzyw, owoców i roślin strączkowych, a ograniczeniem spożycia czerwonego mięsa; zmniejszy to obciążenie chorobami niezakaźnymi ludności, a także zmniejszy ilość emitowanych gazów cieplarnianych;
  • podkreślanie powiązań między zmianami klimatycznymi a zdrowiem publicznym – zdaniem autorów raportu jest to klucz do promowania zaangażowania publicznego.

Ponadto naukowcy zaznaczają, że zmiany klimatyczne w innych częściach świata również wpłyną na sytuację w Europie – stąd konieczność działań także poza granicami kontynentu.

Podkreślono również, że przeciwdziałać należy rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji o skutkach i przyczynach zmian klimatu – które mogą przyczyniać się do podważania woli politycznej.

 

Streszczenie raportu (w języku polskim) opublikowano na stronach Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Z pełnym raportem EASAC (w języku angielskim) można zapoznać się tutaj.

Źródła: EASAC, PAN

Zdjęcie: Shutterstock/akshmiprasada S

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Obserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obserwator
Gość
Obserwator

Artykuł jak przemówienie towarzysza W. Gomułki z czasów komunizmu. Na samym końcu zalecenie żeby przeciwdziałać rzekomo nieprawdziwym informacjom o skutkach ocipienia klimatu. Typowa retoryka jak z komunistycznej propagandy. Tylko zwolennicy teorii ocipienia klimatu i emisji CO2 mają rację i nikt inny. Polacy już przerabiali jedynie słuszną ideologię i jak na tym wyszli ?. Do dzisiejszego dnia odbija nam to się czkawką. Kolejne pokolenia płacą wysoką cenę za dziesięciolecia panowania komunizmu. Uparcie twierdzę że ocipienie klimatu jest naturalnym cyklem dla naszej planety. Próba wygaszenia słońca jest szalonym pomysłem komunistycznych propagandzistów nie mających naukowego potwierdzenia. Ludzie obudźcie się !.