Udostępnij

Farmaceuta codziennie sprząta z synem las w Gdyni [FILM]

14.03.2022

Przez kilka lat Olgierd Semik Hutter wraz z synem Leonem zebrał w gdyńskim lesie i okolicznej rzece kilkadziesiąt ton śmieci. Robi to po pracy i wydając własne pieniądze, które były potrzebne np. do zakupu kontenerów. Choć ceni sobie tę ważną lekcję dla syna i dobrze spędzony czas na świeżym powietrzu, zadaje jednak pytanie: czemu wciąż nie czujemy wspólnej odpowiedzialności za czystość przyrody?

Z każdym kolejnym rokiem wydaje mi się, że tym razem w mojej pracy temat śmiecenia zostanie już wyczerpany, bo przecież każdy zna prostą zasadę: nie wyrzucamy śmieci w przyrodzie. Niestety, później spotykam rozmówcę, który sprowadza mnie na ziemię, unaoczniając, jak trudno nam tę zasadę wgrać porządnie do systemu. Na szczęście, są to rozmówcy inspirujący swoim własnym przykładem. Tak stało się w przypadku kolejnego odcinka MOŻNA INACZEJ.

W cyklu MOŻNA INACZEJ pokazujemy ludzi, inicjatywy i projekty, które idą wbrew utartemu myśleniu, otwierając oczy na inny sposób podejścia do problemów naszej planety w dobie kryzysu klimatycznego i zanieczyszczenia powietrza.

Z Olgierdem Semikiem Hutterem, żoną Aleksandrą i synem Leonem spotykamy się na skraju lasu, przy małej rzece Kaczej w Gdyni. Mieszkają zaraz obok, ale nie zawsze mieli świadomość, jak duża jest skala problemu. Przekonali się o tym, gdy Leon podrósł i zaczęli więcej spacerować po dzikiej okolicy. Śmieci zalegały zarówno pod drzewami, w trawie, jak i samej wodzie urokliwej rzeki. Choć nasz rozmówca jest zajętym farmaceutą, postanowił wcielić w życie nawyk codziennego sprzątania i tym samym uczyć syna wrażliwości na los natury.

Spacery zaczęły się wydłużać, a stosy śmieci rosnąć, więc Leon, jeszcze jako mniejszy chłopiec, zyskał wsparcie w postaci małego quada. Z kolei znalezione odpadki lądowały w specjalnych kontenerach. 

Dzień Ziemi jest codziennie

– My z tatą mamy codziennie Dzień Ziemi. Najbardziej lubię to, że możemy sobie o czymś fajnym porozmawiać, mogę tacie pomóc, a jednocześnie pomóc wszystkim. Jeśli rzeka będzie czysta, będziemy dłużej żyć – mówi mi Leon. 

Wiele z tych śmieci zalega tu od wielu lat, ale Hutter nie ma wątpliwości, że ciągle pojawiają się nowe. Widzi na własne oczy, jak ludzie je wyrzucają – ludzie w każdym wieku. 

– Naprawdę nie wiem, z czego to wynika. Przestałem zwracać tym ludziom uwagę. Sprzątam przy nich i mam nadzieję, że taki przykład przyniesie skutek – podkreśla w naszym filmie. 

– Wiele osób, które śmiecą, to niestety młodzież. Myślę, że nasz system edukacji w kwestii ekologii wciąż kuleje – dodaje Aleksandra Golecka-Kuźniak.

Nieważne, na jakim się jest stanowisku

Na koniec pytam się, czy jako dobrze prosperujący przedsiębiorca, nie wolałby oszczędzić sobie czasu, sfinansować takie sprzątanie, “nie brudzić sobie rąk”. Przywołuje wtedy historię mistrza Formuły 1 Sebastiana Vettela, który po jednym z wyścigów udał się na trybuny, by posprzątać śmieci po kibicach. I podsumowuje:

– Nieważne, na jakim stanowisku się jest, ważny jest stan umysłu i świadomość. Mam nadzieję, że zbudujemy taki, żeby polska natura stała się czysta. Naprawdę niewiele trzeba. Może wystarczyłoby, gdyby każdy na swój własny spacer wziął worek i zebrał parę śmieci?

Zobacz także: Dominik sprząta śmieci z kajaka

Scenariusz: Karolina Gawlik

Zdjęcia i montaż: Bartosz Duleba, przy użyciu materiałów prywatnych Olgierda Semika Huttera

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.