Udostępnij

Farmaceuta codziennie sprząta z synem las w Gdyni [FILM]

14.03.2022

Przez kilka lat Olgierd Semik Hutter wraz z synem Leonem zebrał w gdyńskim lesie i okolicznej rzece kilkadziesiąt ton śmieci. Robi to po pracy i wydając własne pieniądze, które były potrzebne np. do zakupu kontenerów. Choć ceni sobie tę ważną lekcję dla syna i dobrze spędzony czas na świeżym powietrzu, zadaje jednak pytanie: czemu wciąż nie czujemy wspólnej odpowiedzialności za czystość przyrody?

Z każdym kolejnym rokiem wydaje mi się, że tym razem w mojej pracy temat śmiecenia zostanie już wyczerpany, bo przecież każdy zna prostą zasadę: nie wyrzucamy śmieci w przyrodzie. Niestety, później spotykam rozmówcę, który sprowadza mnie na ziemię, unaoczniając, jak trudno nam tę zasadę wgrać porządnie do systemu. Na szczęście, są to rozmówcy inspirujący swoim własnym przykładem. Tak stało się w przypadku kolejnego odcinka MOŻNA INACZEJ.

W cyklu MOŻNA INACZEJ pokazujemy ludzi, inicjatywy i projekty, które idą wbrew utartemu myśleniu, otwierając oczy na inny sposób podejścia do problemów naszej planety w dobie kryzysu klimatycznego i zanieczyszczenia powietrza.

Z Olgierdem Semikiem Hutterem, żoną Aleksandrą i synem Leonem spotykamy się na skraju lasu, przy małej rzece Kaczej w Gdyni. Mieszkają zaraz obok, ale nie zawsze mieli świadomość, jak duża jest skala problemu. Przekonali się o tym, gdy Leon podrósł i zaczęli więcej spacerować po dzikiej okolicy. Śmieci zalegały zarówno pod drzewami, w trawie, jak i samej wodzie urokliwej rzeki. Choć nasz rozmówca jest zajętym farmaceutą, postanowił wcielić w życie nawyk codziennego sprzątania i tym samym uczyć syna wrażliwości na los natury.

Spacery zaczęły się wydłużać, a stosy śmieci rosnąć, więc Leon, jeszcze jako mniejszy chłopiec, zyskał wsparcie w postaci małego quada. Z kolei znalezione odpadki lądowały w specjalnych kontenerach. 

Dzień Ziemi jest codziennie

– My z tatą mamy codziennie Dzień Ziemi. Najbardziej lubię to, że możemy sobie o czymś fajnym porozmawiać, mogę tacie pomóc, a jednocześnie pomóc wszystkim. Jeśli rzeka będzie czysta, będziemy dłużej żyć – mówi mi Leon. 

Wiele z tych śmieci zalega tu od wielu lat, ale Hutter nie ma wątpliwości, że ciągle pojawiają się nowe. Widzi na własne oczy, jak ludzie je wyrzucają – ludzie w każdym wieku. 

– Naprawdę nie wiem, z czego to wynika. Przestałem zwracać tym ludziom uwagę. Sprzątam przy nich i mam nadzieję, że taki przykład przyniesie skutek – podkreśla w naszym filmie. 

– Wiele osób, które śmiecą, to niestety młodzież. Myślę, że nasz system edukacji w kwestii ekologii wciąż kuleje – dodaje Aleksandra Golecka-Kuźniak.

Nieważne, na jakim się jest stanowisku

Na koniec pytam się, czy jako dobrze prosperujący przedsiębiorca, nie wolałby oszczędzić sobie czasu, sfinansować takie sprzątanie, “nie brudzić sobie rąk”. Przywołuje wtedy historię mistrza Formuły 1 Sebastiana Vettela, który po jednym z wyścigów udał się na trybuny, by posprzątać śmieci po kibicach. I podsumowuje:

– Nieważne, na jakim stanowisku się jest, ważny jest stan umysłu i świadomość. Mam nadzieję, że zbudujemy taki, żeby polska natura stała się czysta. Naprawdę niewiele trzeba. Może wystarczyłoby, gdyby każdy na swój własny spacer wziął worek i zebrał parę śmieci?

Zobacz także: Dominik sprząta śmieci z kajaka

Scenariusz: Karolina Gawlik

Zdjęcia i montaż: Bartosz Duleba, przy użyciu materiałów prywatnych Olgierda Semika Huttera

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.