Festiwale literackie ogłaszają deklarację ekologiczną. Będą bardziej przyjazne dla środowiska

1263
0
Podziel się:

Koalicja Letnich Festiwali Literackich ogłosiła, że w przyszłym roku wszystkie wydarzenia będą przyjazne dla środowiska, a ich tematyka będzie obracała się wokół ekologii. ” Katastrofę ekologiczną uważamy za największe wyzwanie, przed jakim staje obecnie ludzkość” – napisano w oficjalnym oświadczeniu.

Organizatorzy i organizatorki letnich festiwali literackich postanowili, że w centrum zainteresowania przyszłorocznych wydarzeń będzie ekologia. „Widzimy naszą rolę i odpowiedzialność w budowaniu świadomości ekologicznej wśród publiczności naszych wydarzeń. Organizujemy nasze festiwale, wierząc, że literatura pozwala lepiej zrozumieć świat, w którym żyjemy dziś, i lepiej wyobrazić sobie świat, w którym dopiero przyjdzie nam żyć. Chcemy, by był on jak najlepszy” – piszą we wspólnym oświadczeniu.

Swoje postanowienia zawarli w kilku punktach.

Deklarują, że tematyką wszystkich festiwali będzie środowisko, dbanie o naturę i klimat. Chcą kłaść nacisk na nieskoemisyjne środki transportu (czyli przede wszystkim komunikację zbiorową), którymi na wydarzenia będą przyjeżdżać zarówno uczestnicy, jak i zaproszeni autorzy oraz autorki.

Podczas festiwalowych spotkań i imprez nie będzie można już znaleźć jednorazowych plastików, które zostaną zastąpione przedmiotami wielokrotnego użytku i biodegradowalnymi zamiennikami. Drukowane ulotki i materiały będą z kolei zastępowane wersjami cyfrowymi. Organizatorzy deklarują także rezygnację z nadprodukcji gadżetów i materiałów poligraficznych, zwłaszcza takich, które nie podlegają przetworzeniu. „W druku pozostałych będziemy używać przyjaznych środowisku technologii. Zwrócimy uwagę na segregację odpadów. W strefach gastronomicznych ograniczymy marnowanie żywności” – piszą.

Obiecują, że rozwój festiwali nie będzie negatywnie wpływał na środowisko, w jakim są organizowane. Jak deklarują, ma on przebiegać „w harmonii ze specyfiką miejsc”, w których się odbywają.

Koalicja zawiązała się na wiosnę 2019 roku, tuż przed rozpoczęciem się sezonu festiwalowego. Ma być forum wymiany doświadczeń między organizatorami i organizatorkami wydarzeń literackich w całej Polsce. Na razie do grupy należą: Izabelińskie Spotkania z Książką, Festiwal Non-Ficion z Krakowa, Festiwal Góry Literatury w Nowej Rudzie, Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Zakopiański Festiwal Literacki, Patrząc na Wschód z Budy Ruskiej, Literacki Sopot i MiedziankaFest.

Konkretne postanowienia poszczególnych festiwali mają być zaprezentowane na początku przyszłego roku.

Zdjęcie: Non-fiction. Festiwal reportażu/Facebook/fot. Maciej Zygmunt

 

Podziel się: