Udostępnij

Festiwale literackie ogłaszają deklarację ekologiczną. Będą bardziej przyjazne dla środowiska

25.11.2019

Koalicja Letnich Festiwali Literackich ogłosiła, że w przyszłym roku wszystkie wydarzenia będą przyjazne dla środowiska, a ich tematyka będzie obracała się wokół ekologii. ” Katastrofę ekologiczną uważamy za największe wyzwanie, przed jakim staje obecnie ludzkość” – napisano w oficjalnym oświadczeniu.

Organizatorzy i organizatorki letnich festiwali literackich postanowili, że w centrum zainteresowania przyszłorocznych wydarzeń będzie ekologia. „Widzimy naszą rolę i odpowiedzialność w budowaniu świadomości ekologicznej wśród publiczności naszych wydarzeń. Organizujemy nasze festiwale, wierząc, że literatura pozwala lepiej zrozumieć świat, w którym żyjemy dziś, i lepiej wyobrazić sobie świat, w którym dopiero przyjdzie nam żyć. Chcemy, by był on jak najlepszy” – piszą we wspólnym oświadczeniu.

Swoje postanowienia zawarli w kilku punktach.

Deklarują, że tematyką wszystkich festiwali będzie środowisko, dbanie o naturę i klimat. Chcą kłaść nacisk na nieskoemisyjne środki transportu (czyli przede wszystkim komunikację zbiorową), którymi na wydarzenia będą przyjeżdżać zarówno uczestnicy, jak i zaproszeni autorzy oraz autorki.

Podczas festiwalowych spotkań i imprez nie będzie można już znaleźć jednorazowych plastików, które zostaną zastąpione przedmiotami wielokrotnego użytku i biodegradowalnymi zamiennikami. Drukowane ulotki i materiały będą z kolei zastępowane wersjami cyfrowymi. Organizatorzy deklarują także rezygnację z nadprodukcji gadżetów i materiałów poligraficznych, zwłaszcza takich, które nie podlegają przetworzeniu. „W druku pozostałych będziemy używać przyjaznych środowisku technologii. Zwrócimy uwagę na segregację odpadów. W strefach gastronomicznych ograniczymy marnowanie żywności” – piszą.

Obiecują, że rozwój festiwali nie będzie negatywnie wpływał na środowisko, w jakim są organizowane. Jak deklarują, ma on przebiegać „w harmonii ze specyfiką miejsc”, w których się odbywają.

Koalicja zawiązała się na wiosnę 2019 roku, tuż przed rozpoczęciem się sezonu festiwalowego. Ma być forum wymiany doświadczeń między organizatorami i organizatorkami wydarzeń literackich w całej Polsce. Na razie do grupy należą: Izabelińskie Spotkania z Książką, Festiwal Non-Ficion z Krakowa, Festiwal Góry Literatury w Nowej Rudzie, Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Zakopiański Festiwal Literacki, Patrząc na Wschód z Budy Ruskiej, Literacki Sopot i MiedziankaFest.

Konkretne postanowienia poszczególnych festiwali mają być zaprezentowane na początku przyszłego roku.

Zdjęcie: Non-fiction. Festiwal reportażu/Facebook/fot. Maciej Zygmunt

 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.