Udostępnij

Potrzeba jeszcze pięciu miliardów euro na „Czyste Powietrze”. Padła ważna deklaracja

25.06.2021

W programie FEnIKS zabezpieczającym Fundusze Europejskie na infrastrukturę, klimat i środowisko nie znalazły się środki na finansowanie programu „Czyste Powietrze”. Pełnomocnik premiera Bartłomiej Orzeł zapewnił podczas debaty po publikacji raportu „Droga do czystego powietrza„, że rząd zabezpieczy brakujące kilkanaście miliardów złotych.

Podczas debaty, zorganizowanej przez Polski Alarm Smogowy i Europejskie Centrum Czystego Powietrza, pojawiła się kwestia źródeł finansowania „Czyste Powietrze”. W Krajowym Planie Odbudowy na potrzeby programu zabezpieczono kwotę około 3 miliardów euro. Według wyliczeń Banku Światowego potrzebujemy jednak na ten cel około 8 miliardów euro ze środków unijnych.

W trakcie debaty, o brakujące miliardy euro na finansowanie programu był pytany Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik rządu ds. „Czystego Powietrza”. Padła z jego strony deklaracja, że zostaną zabezpieczone środki na ten cel.

„Jesteśmy jeszcze na etapie negocjacji wraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej na temat tego, jaki ostatecznie kształt przybierze FEnIKS [tj. Program Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 – przyp. red.]. Rozmawiamy na ten temat wspólnie z Ministerstwem Klimatu, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, żeby te środki, te kilkanaście miliardów złotych, w tym FEnIKS-ie się znalazły” – stwierdził w wypowiedzi dla SmogLabu Orzeł.

Problem w tym, że w projekcie, który trafił niedawno do konsultacji publicznych, nie zabezpieczono takich środków.

Czytaj także: Walka z niską emisją kuleje. Nie wszystko jest winą rządu

„Czekamy na konkretne zapisy”

„Bardzo ważna deklaracja. Pełnomocnik premiera zapowiedział, że będzie kilkanaście miliardów złotych z Funduszu Spójności na realizację programu Czyste Powietrze. Zobaczymy natomiast, jak to wyjdzie w rzeczywistości. Na chwilę obecną mamy program, który został poddany konsultacjom społecznym. I niestety tych pieniędzy w tym programie nie ma” – komentował Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

„Na chwilę obecną nie zabezpieczono środków na realizację rządowego programu Czyste Powietrze. Programu, który jest konieczny dla wymiany kilku milionów kopciuchów dymiących w polskich domach. Programu potrzebnego dla termomodernizacji domów. (…) Mam nadzieję, że w najbliższych dniach doczekamy się nie tylko konkretnej deklaracji, ale konkretnych zapisów w konkretnych dokumentach” – podkreślał Guła.

KE zadba o finansowanie „Czystego Powietrza”

„Jako Komisja Europejska oczekujemy przekazania znacznie większej ilości środków na działania antysmogowe” – odniósł się do wcześniejszej dyskusji przedstawiciel Komisji Europejskiej Andrzej Urbanik. Chwilę później podkreślił, że KE widzi najlepsze miejsce na alokację tych środków w programie FEnIKS. Dlatego podczas rozpoczynających się negocjacji strona europejska będzie zwracać uwagę na zapewnienie odpowiedniego finansowania i pokrycie brakującej luki finansowej.

Odpowiednie finansowanie programu „Czyste Powietrze” nie jest jedynym postulatem Komisji Europejskiej. Urbanik podkreślił, że tak samo istotne jest wsparcie władz centralnych dla uchwał antysmogowych na szczeblu gminnym. Liczy również na zorganizowanie ogólnokrajowej akcji informacyjnej, podobnej do tej informującej o szczepieniach. „To przecież równie ważne działanie. Z powodu smogu umiera miesięcznie tylko 12 procent mniej ludzi niż w wyniku pandemii koronawirusa” – dodał przedstawiciel KE.

Z całością nagrania z debaty Polskiego Alarmu Smogowego i Europejskiego Centrum Czystego Powietrza można zapoznać się poniżej.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Aliaksander Karankevich

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.