Udostępnij

Forum Energii: likwidując smog pomyślmy o CO2

16.04.2019

Klimat może skorzystać na walce ze smogiem – przekonują eksperci think-tanku Forum Energii. O tym, jak pozbyć się kopciuchów i przy okazji zmniejszyc emisję CO2 piszą w swoim najnowszym raporcie.

Naukowcy z Forum Energii wyliczyli, że przy wzmożonym wysiłku możemy ograniczyć emisję pyłów odpowiadających za smog o 91 procent. To plan do 2030 roku. Wyzwaniem będzie jednak scięcie emisji dwutleku węgla i ochrona części społeczeństwa przed ubóstwem energetycznym. Na razie aż trzy czwate ciepła systemowego i połowa tego wytwarzanego w gospodarstwach domowych pochodzi z węgla.

– Trzeba zacząć od zdecydowanej poprawy efektywności energetycznej. Nie może to być byle jaka termomodernizacja, powinna być skuteczna i przynieść realne oszczędności nawet po zmianie paliwa na niskoemisyjne – wyjaśnia Andrzej Rubczyński, dyrektor ds. strategii ciepłownictwa Forum Energii. Jak przekonuje, w ciągu najbliższych jedenastu lat emisje CO2 mogą spaść w ciepłownictwie indywidualnym o 42 procent, a emisje z elektrociepłowni o 16 procent. Jak to osiągnąć?

Przede wszystkim poprzez wyznaczenie sobie celów i dat ich osiągnięcia. To poważne luki w polskiej strategii wobec zmian klimatu brak – czytamy w raporcie. Kluczowe będzie wyznaczenie standardów ocieplenia dla nowych budynków i całkowite zastąpienie paliw stałych innymi źródłami ciepła. Autorzy publikacji podkreślają również, że za walkę z emisjami powinien w większym stopniu odpowiadać samorząd.

Działacze Forum Energii proponują cztery scenariusze, którymi mogą kierować się rządzący. Najbardziej ambitny zakłada podwyższenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w produkcji ciepła do czterdziestu procent i całkowitej dekarbonizacji tego sektora do 2050 roku. Bardziej realistyczny jest tak zwany „scenariusz efektywnościowy”. W jego myśl pod koniec następnej dekady udział OZE wyniesie 32 procent. W tym przypadku już za można będzie ograniczyć import węgla do Polski o pięć milionów ton rocznie.

Mniejsze będą również koszty związane z degradacją środowiska, które spadną z poziomu 975 milionów złotych do 307 milionów. Autorzy raportu zakładają, że można to osiągnąć również dzięki docieplaniu budynków i modernizacji systemów ciepłownictwa. Według nich obecne rozwiązania stosowane w Polsce są przestarzałe, i niedługo mogą nie spełniać międzynarodowych, w tym unijnych norm. Ostatecznie cała Polska miałaby być ogrzewana elektrycznością pochodzącą z ekologicznych źródeł.

Forum wyliczyło, że około jedna dziesiąta Polaków może w tym scenariuszu być zagrożona ubóstwem energetycznym. Rosnące koszty energii mogą odstraszać, dlatego należy wspomagać najbardziej potrzebujących. Powinniśmy zacząć od oceny działania dzisiejszych dodatków energetycznych, z których mało kto korzysta – przekonują autorzy raportu, który można w całości przejrzeć tutaj. 

Źródło zdjęcia: Shutterstock/Photosampler

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.