Udostępnij

Forum Energii: likwidując smog pomyślmy o CO2

16.04.2019

Klimat może skorzystać na walce ze smogiem – przekonują eksperci think-tanku Forum Energii. O tym, jak pozbyć się kopciuchów i przy okazji zmniejszyc emisję CO2 piszą w swoim najnowszym raporcie.

Naukowcy z Forum Energii wyliczyli, że przy wzmożonym wysiłku możemy ograniczyć emisję pyłów odpowiadających za smog o 91 procent. To plan do 2030 roku. Wyzwaniem będzie jednak scięcie emisji dwutleku węgla i ochrona części społeczeństwa przed ubóstwem energetycznym. Na razie aż trzy czwate ciepła systemowego i połowa tego wytwarzanego w gospodarstwach domowych pochodzi z węgla.

– Trzeba zacząć od zdecydowanej poprawy efektywności energetycznej. Nie może to być byle jaka termomodernizacja, powinna być skuteczna i przynieść realne oszczędności nawet po zmianie paliwa na niskoemisyjne – wyjaśnia Andrzej Rubczyński, dyrektor ds. strategii ciepłownictwa Forum Energii. Jak przekonuje, w ciągu najbliższych jedenastu lat emisje CO2 mogą spaść w ciepłownictwie indywidualnym o 42 procent, a emisje z elektrociepłowni o 16 procent. Jak to osiągnąć?

Przede wszystkim poprzez wyznaczenie sobie celów i dat ich osiągnięcia. To poważne luki w polskiej strategii wobec zmian klimatu brak – czytamy w raporcie. Kluczowe będzie wyznaczenie standardów ocieplenia dla nowych budynków i całkowite zastąpienie paliw stałych innymi źródłami ciepła. Autorzy publikacji podkreślają również, że za walkę z emisjami powinien w większym stopniu odpowiadać samorząd.

Działacze Forum Energii proponują cztery scenariusze, którymi mogą kierować się rządzący. Najbardziej ambitny zakłada podwyższenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w produkcji ciepła do czterdziestu procent i całkowitej dekarbonizacji tego sektora do 2050 roku. Bardziej realistyczny jest tak zwany „scenariusz efektywnościowy”. W jego myśl pod koniec następnej dekady udział OZE wyniesie 32 procent. W tym przypadku już za można będzie ograniczyć import węgla do Polski o pięć milionów ton rocznie.

Mniejsze będą również koszty związane z degradacją środowiska, które spadną z poziomu 975 milionów złotych do 307 milionów. Autorzy raportu zakładają, że można to osiągnąć również dzięki docieplaniu budynków i modernizacji systemów ciepłownictwa. Według nich obecne rozwiązania stosowane w Polsce są przestarzałe, i niedługo mogą nie spełniać międzynarodowych, w tym unijnych norm. Ostatecznie cała Polska miałaby być ogrzewana elektrycznością pochodzącą z ekologicznych źródeł.

Forum wyliczyło, że około jedna dziesiąta Polaków może w tym scenariuszu być zagrożona ubóstwem energetycznym. Rosnące koszty energii mogą odstraszać, dlatego należy wspomagać najbardziej potrzebujących. Powinniśmy zacząć od oceny działania dzisiejszych dodatków energetycznych, z których mało kto korzysta – przekonują autorzy raportu, który można w całości przejrzeć tutaj. 

Źródło zdjęcia: Shutterstock/Photosampler

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.