Udostępnij

Tańsza fotowoltaika dla domów z czystym ogrzewaniem? To może być recepta na „kopciuchy”

23.01.2024

Fotowoltaika pomaga w walce o czyste powietrze. Mówią o tym działacze Polskiego Alarmu Smogowego (PAS), jednocześnie krytykując nowe propozycje Ministerstwa Klimatu. Planowana nowelizacja prawa energetycznego może obniżyć atrakcyjność paneli słonecznych, a także spowolnić rozwój rynku pomp ciepła – twierdzą aktywiści. W swoim apelu do premiera proponują rozwiązanie alternatywne dla rozwiązań przedstawionych przez resort.

Do tej pory użytkownicy instalacji fotowoltaicznych oddają do sieci nadwyżkę energii, której nie potrafią wykorzystać na przykład w wyjątkowo słoneczny dzień. W zamian mogą odebrać za darmo aż 80 proc. z przekazanej wcześniej mocy, gdy tej im brakuje. Od nowego roku ta możliwość ma zniknąć. Nadwyżki będzie można sprzedać, a niedobory dokupić od lokalnego dostawcy energii – czyli firm takich jak Tauron, Enea czy Energa. Urynkowienie tego systemu może wpłynąć na mniejszą atrakcyjność paneli dla osób prywatnych. To dlatego, że na rynku energii ceny sprzedażowe bywają o wiele niższe niż ceny kupna. Osoby, które zainstalują panele przed końcem roku według projektu, będą mogły rozliczać się na starych zasadach jeszcze przez 15 lat.

Ministerialni urzędnicy twierdzą, że zapobiegnie to „sztucznemu” wzrostowi ilości zainstalowanych mocy. Bywa, że prywatni inwestorzy montują więcej paneli, niż sami potrzebują. Liczą w ten sposób na większe nadwyżki, które potem obniżają rachunki w okresach niedoborów energii z fotowoltaiki – na przykład zimą. Bardzo szybki wzrost liczby prywatnych elektrowni fotowoltaicznych jest też problematyczny dla sieci energetycznej, która może nie mieć możliwości przyjęcia całej mocy z nadwyżek.

Fotowoltaika pomaga programowi „Czyste Powietrze”

Nowe propozycje mają jednak poważne wady – twierdzi Polski Alarm Smogowy. Według aktywistów zasady zaprezentowane w projekcie noweli wpłyną na tąpnięcie na rynku pomp ciepła. A właśnie one są coraz częściej wybierane przez osoby decydujące się na wymianę nieekologicznego pieca korzystając z rządowej dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Czytaj również: Rząd wykoleja pociąg z fotowoltaiką [KOMENTARZ]

„W kwietniu br. 20% beneficjentów Czystego Powietrza zdecydowała się na zamianę starego pieca węglowego na pompę ciepła” – czytamy w oświadczeniu PAS.

Pompy w wielu przypadkach zasilane są panelami słonecznymi. Dlatego przystępna cenowo fotowoltaika może pomóc programowi „Czyste Powietrze” .

– Wiele beneficjentów Czystego Powietrza decyduje się na zamianę pieca węglowego na ogrzewanie pompą ciepła właśnie ze względu na możliwość skorzystania z atrakcyjnego systemu rozliczeń i dostępu do taniej energii elektrycznej z własnej instalacji fotowoltaicznej – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. Według niego po wprowadzeniu nowego prawa wielu konsumentów porzuci plany instalacji pompy.

Według Alarmu najbliższe miesiące mogą przynieść boom na rynku fotowoltaiki. Konsumenci mogą zareagować paniką, próbując zdążyć z instalacją paneli przed wejściem zmian w prawie w życie. Szokiem dla firm montujących panele może być za to pierwszy stycznia.

– Z początkiem przyszłego roku może nastąpić gwałtowne załamanie na tym rynku – ostrzega Guła.

PAS proponuje pośrednie wyjście – utrzymanie systemu opustów dla osób, które chcą zasilać fotowoltaiką pompy ciepła lub czysty system ogrzewania elektrycznego. W ten sposób może zmniejszyć się liczba osób instalujących panele, a jednocześnie nadal ogrzewających domy pozaklasowymi kotłami. O wprowadzenia takiego rozwiązania PAS zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.