Francja zorganizuje panel obywatelski w sprawie zmian klimatu

2425
0
Podziel się:

Francja, w ślad za Irlandią, postanowiła powołać panel obywatelski w sprawie zmian klimatu. 150 Francuzów będzie opracowywać wskazówki dla rządu, jak walczyć z największym globalnym kryzysem. W Irlandii, przypomnijmy, dzięki panelowi obywatelskiemu rządzący przygotowali raport ze szczegółowym, wieloletnim planem na ograniczenie zmian klimatu.

Francuski panel obywatelski ma mieć zapewnione wsparcie specjalistów. Grupa ma być zróżnicowana – zarówno pod względem płci, jak i wieku, zawodu oraz miejsca zamieszkania.

– Będą w niej Francuzi ze wsi, miasta, północy, południa, kobiety, mężczyźni, przedstawiciele różnych środowisk zawodowych – tłumaczył w rozmowie z mediami minister transformacji ekologicznej François de Rugy. Dodał, że losowanie odbędzie się przez wybieranie osób z  list wyborczych i list abonentów telefonicznych. W przeciwieństwie do ławników, obywatele wybrani do panelu będą mogli odmówić uczestnictwa.

Panel ma zacząć działać w czerwcu. Praca potrwa pół roku, a uczestnicy będą otrzymywać wynagrodzenie.

Członkowie panelu będą mieli za zadanie opracowanie propozycji wprowadzenia podatku ekologicznego, użycia pieniędzy uzyskanych z podatku od paliwa (który był jedną z przyczyn powstania ruchu Żółtych Kamizelek), a także zmian w tym kontrowersyjnym opodatkowaniu. Mają również zastanowić się, jak rząd może przyczynić się do ograniczenia emisji CO2, jakie zmiany wprowadzić w rolnictwie i hodowli zwierząt,w  przemyśle i transporcie. Ich zadaniem będzie również opracowanie rekomendacji dotyczących zachowania bioróżnorodności.

A o tym, jak panel obywatelski do spraw zmian klimatu zadziałał w Irlandii, można przeczytać TUTAJ.

Zdjęcie: NeydtStock/Shuttestock

 
Podziel się: