Udostępnij

Francja zorganizuje panel obywatelski w sprawie zmian klimatu

22.05.2019

Francja, w ślad za Irlandią, postanowiła powołać panel obywatelski w sprawie zmian klimatu. 150 Francuzów będzie opracowywać wskazówki dla rządu, jak walczyć z największym globalnym kryzysem. W Irlandii, przypomnijmy, dzięki panelowi obywatelskiemu rządzący przygotowali raport ze szczegółowym, wieloletnim planem na ograniczenie zmian klimatu.

Francuski panel obywatelski ma mieć zapewnione wsparcie specjalistów. Grupa ma być zróżnicowana – zarówno pod względem płci, jak i wieku, zawodu oraz miejsca zamieszkania.

– Będą w niej Francuzi ze wsi, miasta, północy, południa, kobiety, mężczyźni, przedstawiciele różnych środowisk zawodowych – tłumaczył w rozmowie z mediami minister transformacji ekologicznej François de Rugy. Dodał, że losowanie odbędzie się przez wybieranie osób z  list wyborczych i list abonentów telefonicznych. W przeciwieństwie do ławników, obywatele wybrani do panelu będą mogli odmówić uczestnictwa.

Panel ma zacząć działać w czerwcu. Praca potrwa pół roku, a uczestnicy będą otrzymywać wynagrodzenie.

Członkowie panelu będą mieli za zadanie opracowanie propozycji wprowadzenia podatku ekologicznego, użycia pieniędzy uzyskanych z podatku od paliwa (który był jedną z przyczyn powstania ruchu Żółtych Kamizelek), a także zmian w tym kontrowersyjnym opodatkowaniu. Mają również zastanowić się, jak rząd może przyczynić się do ograniczenia emisji CO2, jakie zmiany wprowadzić w rolnictwie i hodowli zwierząt,w  przemyśle i transporcie. Ich zadaniem będzie również opracowanie rekomendacji dotyczących zachowania bioróżnorodności.

A o tym, jak panel obywatelski do spraw zmian klimatu zadziałał w Irlandii, można przeczytać TUTAJ.

Zdjęcie: NeydtStock/Shuttestock

 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.