Udostępnij

Francuski kurort walczy ze skutkami zmian klimatu, transportując śnieg helikopterem

19.02.2020

Francuski kurort narciarski Luchon-Superbagnères ma w tym sezonie problem z brakiem śniegu. Z podobnymi kłopotami, które są wiązane z postępującymi zmianami klimatu, zmaga się zresztą wiele innych miejscowości turystycznych. Jednak tylko nieliczne sięgają po tak oryginalne metody ratowana sezonu narciarskiego.

Włodarze leżącego w Pirenejach kurortu zdecydowali bowiem, że śnieg na niżej położone stoki, będą z wyżej położonych partii gór, transportować… helikopterami. Tłumaczą to troską o 50 do 80 miejsc pracy, które są związane z infrastrukturą narciarską znajdującą się na mniejszych wysokościach. Pierwszy „transport” odbył się w ubiegłym tygodniu i helikopter dostarczył na dół około 50 ton śniegu. Całość kosztowała około 5 tys. euro, ale ma się zwrócić nawet 10-krotnie.

Cała akcja zwróciła oczywiście natychmiast uwagę ekologów, którzy mówią – tylko trochę upraszczając – że to mniej więcej tak, jak leczyć dżumę cholerą. Brak śniegu, zwracają uwagę, jest bowiem efektem zmian klimatu, a latanie helikopterem w górę i w dół, tylko je przyspiesza. – Zamiast adaptować się do globalnego ocieplenia, skończymy z podwójnym problemem: czymś, co kosztuje dużo energii, ma znaczny wpływ na pogorszenie zmian klimatu, a na dodatek jest przeznaczone dla nielicznej elity, którą na to stać. To świat stojący na głowie – komentował dla francuskiej telewizji ekolog Bastien Ho.

Władze miejscowości bronią się mówiąc, że sytuacja jest wyjątkowa. Ciepła zima spowodowała bowiem, że działa tylko sześć z 28 stoków w miejscowości, a te zapewniają 60 proc. dochodów mieszkańcom gminy. Podkreślają, że nie planują ponownie korzystać z tego rozwiązania, ale jeżeli zimy będą nadal wyglądać tak, jak obecna, trudno w to wierzyć.

To pierwszy raz, kiedy po helikoptery sięgnięto we francuskich Pirenejach. Korzysta się z nich jednak także w alpejskich kurortach.

O wpływie zmian klimatu na turystykę, w tym także polską, pisaliśmy już między innymi tutaj:

https://www.facebook.com/SmogLab/posts/2413110012304673?__xts__[0]=68.ARCn9YaogFClDJs7V37TfMK0PKRnww_Ip4DjdX6JFiRzCt0XauyD1frja1xvlm7jONwaz0T0mNTb6v9ww4eg6LXq2BT3XNulISTtPRBmT30J-94jQmfTOWSSGqT2BH-CWZ3i3ibn5kIizhRHshVMQFMAL-fLmNpktXac9wPN-Cf7fxIQKO20MpDbb8mUJ8giTZEAMS4Dj0kKUMs8002QR4h5FnvTnJgIzS8lEaCdSpfjwFQLqr0DuCyBBV9t-HuAZ_ktROmBcqB6Y4aELeBxcFSIbn4TNV-hj5JP7eOwOpAQTT6bTM1Rucd3dzYiv7stMHKtZ5lMMF5gV5uq6vxzKQMNKo0g&__tn__=-R

Zdjęcie: Peter Gudella/Shutterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.