Udostępnij

Francuski sąd uchylił decyzję o wydaleniu astmatyka z Bangladeszu z powodu smogu

17.01.2021

Eksperci wzywają światowych przywódców do szybkiego działania w następstwie sprawy ekstradycyjnej we Francji, w której – jak się uważa –  sąd po raz pierwszy powołał się na kwestie środowiskowe. Sprawa dotyczyła chorego na astmę mężczyzny z Bangladeszu.

Mężczyzna uniknął deportacji z Francji po tym, jak jego prawnik przekonał sąd, że jego klientowi grozi poważne pogorszenie stanu zdrowia i prawdopodobnie przedwczesna śmierć z powodu niebezpiecznego poziomu zanieczyszczenia w ojczystym kraju. W efekcie sąd apelacyjny w Bordeaux uchylił orzeczenie o wydaleniu 40-latka. Zdaniem ekspertów, decyzja z ubiegłego tygodnia jest przełomowa.

„Zanieczyszczenie powietrza nie zna granic”

– Związek między migracją ludzi a degradacją środowiska jest jasny. Globalne ocieplenie sprawia, że ​​część naszej planety nie nadaje się do zamieszkania, więc masowa migracja stanie się normą. Zanieczyszczenie powietrza i wody nie zna granic państwowych. Możemy powstrzymać kryzys humanitarny i polityczny przed tym, jak przekształci się on w kryzys egzystencjalny, ale nasi przywódcy muszą działać teraz  – komentuje dla “Guardiana” Sailesh Mehta, prawnik specjalizujący się w sprawach środowiskowych.

– Mamy prawo oddychać czystym powietrzem. Rządy i sądy zaczynają uznawać to podstawowe prawo człowieka. Problem nie dotyczy tylko Bangladeszu i krajów rozwijających się. Zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną około 200 000 zgonów rocznie w Wielkiej Brytanii. Jeden na cztery zgony na świecie można powiązać z zanieczyszczeniem – dodał.

Aktorka Katarzyna Ankudowicz zainicjowała w Polsce akcję „pozywam smog”, której ambasadorzy wygrali zadośćuczynienie od Skarbu Państwa, wykazując, że wdychanie zanieczyszczonego powietrza narusza ich dobra osobiste.

Według analizy uniwersytetów Yale i Columbia Bangladesz plasuje się na 179. miejscu na świecie pod względem jakości powietrza w 2020 r. Stężenie drobnych cząstek w powietrzu jest sześciokrotnie większe niż zalecane przez Światową Organizację Zdrowia.

Prawnik Dr David R. Boyd, sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka i środowiska, zgodził się z analizą Sailesha Mehty:  – Zanieczyszczenie powietrza powoduje siedem milionów przedwczesnych zgonów rocznie, więc jest zrozumiałe, że ludzie czują się zmuszeni do migracji w poszukiwaniu czystego powietrza w celu ochrony zdrowia. Zanieczyszczenie powietrza jest globalną katastrofą dla zdrowia publicznego, której nie poświęca się uwagi, na jaką zasługuje, ponieważ większość umierających jest biednych lub w inny sposób bezbronnych.

Czytaj także: Słowacki artysta Oto Hudec: „Kiedy mówię w sztuce o imigracji, nie mogę pominąć zmian klimatu

Boyd jest zaangażowany w kilka ważnych procesów sądowych środowiskowych w Republice Południowej Afryki i Indonezji.  – Dobra wiadomość jest taka, że ​​dysponujemy rozwiązaniami, które dotyczą jednocześnie zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatycznych, jak szybkie wycofywanie paliw kopalnych  – dodał.

Co 1,3 sekundy ktoś jest zmuszony opuścić swój dom

Z kolei Alex Randall, koordynator w Koalicji ds. Klimatu i Migracji, zauważył, że należy ustanowić bezpieczne i legalne drogi migracji ludzi. – Ta decyzja to krok naprzód, która mogłaby stworzyć podwaliny pod inne takie przypadki w przyszłości. Zwykle jednak takie sprawy nie ustanawiają precedensów prawnych, a ludzie przemieszczający się przez granice z powodu skutków zmiany klimatu, pozostają w szarej strefie – ocenił.

Według organizacji Environmental Justice Foundation, co 1,3 sekundy jedna osoba jest zmuszona do opuszczenia swojego domu i społeczności z powodu kryzysu klimatycznego. Miliony nie mają ochrony prawnej. Fundacja wezwała wszystkie kraje do szybkiego i pełnego wdrożenia porozumienia klimatycznego z Paryża.

__

Źródło: The Guardian

Zdjęcie: Dhaka w listopadzie 2019 r. Poziom pyłu w powietrzu był tak wysoki, że nad stolicą Bangladeszu unosiła się mgła / Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.