Udostępnij

Fundusz inwestycyjny wzywa spółki do ujawniania śladu węglowego. Grozi wycofaniem funduszy

02.12.2019

Fundusz inwestycyjny TCI wzywa prezesów spółek, których akcjami operuje, by przedsiębiorstwa ujawniały pozostawiany przez siebie ślad węglowy, a także to, jakie planują działania, by zmniejszać swój niekorzystny wpływ na klimat. Managerom grozi, że w przeciwnym wypadku będzie głosować przeciwko nim w ramach zarządów spółek, a nawet wycofa swoje fundusze z przedsiębiorstw. „Emisje gazów cieplarnianych przedsiębiorstwa, będą miały istotny wpływ na jego długoterminową rentowność” – tłumaczy decyzję fundusz TCI, a branżowe media donoszą o pierwszych skutkach odezwy.

Fundusz inwestycyjny TCI, będący tzw. funduszem hedgingowym, zwraca się do kierujących spółkami, których posiada akcje, by te przedstawiły opinii publicznej raporty na temat swoich śladów węglowych, a więc swojego oddziaływania na klimat. Jak deklaruje firma, ma to związek z tym, iż od kwestii emisyjności zależy przyszła kondycja firmy – co bez wątpienia powinno interesować inwestorów.

„TCI uważa, że ​​ryzyko związane ze zmianami klimatu, w szczególności emisjami gazów cieplarnianych przedsiębiorstwa, będzie miało istotny wpływ na jego długoterminową rentowność, zrównoważony rozwój oraz zwroty z inwestycji. Ryzyko to wiąże się z regulacjami, opodatkowaniem, niekorzystną pozycją konkurencyjną, [potencjalnie] utratą marki, finansowania, fizyczną utratą wartości aktywów i sporami sądowymi” – napisano w oficjalnym oświadczeniu funduszu.

Jak informuje brytyjski „The Guardian” fundusz inwestycyjny TCI operuje 28 miliardami dolarów, a bezpośrednimi odbiorcami opublikowanego właśnie wezwania są m.in. spółki Airbus czy Alphabet, będący właścicielem Google’a.

„Inwestowanie w spółkę, która nie ujawnia emitowanych zanieczyszczeń, jest jak lokowanie funduszy w firmie, która nie ujawnia swojego bilansu [przychodów – SM]. Jeśli rządy nie wymuszą ujawnienia [tego rodzaju informacji], inwestorzy mogą sami je wymusić” – mówi kierujący funduszem Christopher Hohn, w rozmowie z Financial Times. Ta sama gazeta donosi również o pierwszym sukcesie apelu: na wezwanie funduszu zareagowała amerykańska spółka Charter Communications, mimo iż TCI posiada niespełna 5 proc. jej akcji.

 

Źródła: TCI, The Guardian, Financial Times

Zdjęcie: Shutterstock/Jacob_09

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.