Udostępnij

Największe gospodarki wciąż inwestują więcej w paliwa kopalne niż w zielone źródła energii

07.06.2021

Najnowszy raport organizacji Tearfound pokazuje, że kraje G7, czyli największe gospodarki świata, wciąż inwestują w paliwa kopalne. Od stycznia 2020 do marca 2021 wpompowały w nie więcej pieniędzy niż w czystą energię – mimo obiecanej „lepszej odbudowy”.

Jak wyliczają eksperci Teatfound, od początku pandemii do marca 2020, węgiel, ropa i gaz otrzymały 189 mld dolarów wsparcia. Czyste źródła energii: 147 mld USD.

„Każdego dnia w Tearfund jesteśmy świadkami coraz poważniejszych konsekwencji kryzysu klimatycznego dla społeczności na całym świecie” – mówi Paul Cook, szef działu Advocacy w Tearfund. „Rolnicy tracą zbiory, miasta i wsie padają ofiarą pożarów, coraz więcej rodzin czeka niepewna przyszłość. Wybory, jakich dokonają w tym momencie państwa G7, albo przyspieszą transformację w stronę bezpiecznej klimatycznie przyszłości dla wszystkich – albo zaprzepaszczą dotychczasowe wysiłki na rzecz walki z kryzysem klimatycznym” – dodaje.

Kraje G7 nie wspierają walki o klimat?

Z analizy Tearfound wynika, że energochłonne inwestycje państw G7 są sprzeczne z ich własnymi celami osiągnięcia zeroemisyjności. Nie mówiąc już o znacznym spadku emisji koniecznym do ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu 1,5°C.

Jak czytamy w raporcie, spośród krajów G7 Wielka Brytania przekazała najwięcej per capita na paliwa kopalne. Tylko 4 proc. tego wsparcia było powiązane z jakimikolwiek ekologicznymi wymogami. W rozdziale poświęconym Indiom, czytamy, że „kraj wciąż polega na węglu, którym zarządzają państwowe spółki”. Z kolei we Włoszech aż 72 proc. wydatków energetycznych przeznaczono na te związane z paliwami kopalnymi. Najgorzej wypada Republika Południowej Afryki, która 100 proc. swoich inwestycji włożyła w paliwa kopalne.

Działania krajów wciąż niewystarczające

Na tym tle wyróżnia się Japonia: aż 92 proc. inwestycji energetycznych dotyczyło zielonych źródeł. Wydano na nie ponad 19 miliardów dolarów. W Kanadzie w zieloną energię zainwestowano 23,7 miliarda dolarów (55 proc. wydatków), a w Australii – 2,3 miliarda, czyli 72 proc. wydatków. Jednak, jak zauważają autorzy raportu, Australia wciąż inwestuje w węgiel i gaz, „opóźniając transformację energetyczną”.

Pozytywnym wnioskiem jest też to, że osiem z 11 państw uczestniczących w rozpoczynającym się 11 czerwca szczycie przywódców G7 (m.in. Australia, Indie, Korea i Afryka Południowa) w ciągu ostatniego roku wzmocniło ekologiczny aspekt swoich planów. To – jak mówią eksperci – jednak wciąż za mało.

„Inwestowanie w energię odnawialną i efektywność energetyczną powinno być głównym priorytetem dekarbonizacji gospodarek G7. Dopóki państwa G7 będą wspierać branżę paliw kopalnych, nie będzie to jednak opłacalne. Na szczycie G7 wszystkie kraje muszą przesunąć międzynarodowe, jak i krajowe wsparcie z paliw kopalnych na sprawiedliwą odbudowę gospodarczą bez ich udziału” – mówi Lucile Dufour, starsza doradczyni polityczna w Międzynarodowym Instytucie Zrównoważonego Rozwoju.

Cały raport można przeczytać TUTAJ

Zdjęcie: MAXX Studio/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.