Udostępnij

Gąsienica ćmy woskowej może żywić się… plastikiem. Czy odkrycie pomoże oczyścić świat?

15.03.2020

Naukowcy z kanadyjskiego Brandon University badają, w jaki sposób gąsienice barciaka większego (zwanego po angielsku „ćmą woskową”) mogą trawić polietylen. A więc tworzywo sztuczne, z którego składa się ogromna część plastikowych zanieczyszczeń świata. Okazuje się, że za niezwykłą zdolnością gąsienic stoi ich współpraca z… bakteriami i to właśnie one mogłyby pomóc nam w walce z zanieczyszczeniami plastikowymi. Nie będzie to jednak proste.

Gąsienice barciaka większego znane są ze zdolności do trawienia pszczelego wosku, przez co bywają zmorą pszczelarzy. W 2017 roku opisano, że są one w stanie konsumować także tworzywa sztuczne, czym wzbudzili zainteresowanie badaczy poszukujących rozwiązań dla problemu zanieczyszczeń plastikowych.

Odkrycie skłoniło naukowców z Wydziału Biologii Brandon University do przyjrzenia się bliżej niezwykłej zdolności gąsienic. Swoje dotychczasowe ustalenia opublikowali oni w czasopiśmie naukowym „Proceedings of the Royal Society B„.

Współpraca gąsienic i… bakterii

Kanadyjskim badaczom udało się wyizolować bakterię odpowiedzialną za możliwość trawienia polietylenu i przeprowadzić dzięki temu szereg eksperymentów.

Okazało się, że gdy wyizolowana bakteria mogła swobodnie zasiedlać układ trawienny gąsienic, do rozkładania plastiku dochodziło znacznie szybciej. Z kolei potraktowanie gąsienic antybiotykami skutkowało ograniczeniem możliwości rozkładu tworzyw sztucznych. „Wydaje się więc, że istnieje synergia między bakteriami i ich gospodarzami woskowymi, która przyspiesza rozkładanie plastiku” – powiedział dr Christophe LeMoine z Brandon University.

Co warte podkreślenia, naukowcy odkryli, że gąsienice barciaka większego są wstanie przetrwać rok żywiąc się tylko i wyłącznie tworzywami sztucznymi. Zauważono ponadto, że na takiej diecie rozkwitały kolonie wyizolowanej bakterii.

Czy i nam pomogą bakterie?

„Problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi jest zbyt duży, by po prostu rzucić w plastik gąsienicami. Ale jeśli lepiej zrozumiemy, w jaki sposób bakteria współpracuje z gąsienicą i jakie warunki powodują ich rozkwit, być może informacje te pomogą w zaprojektowaniu lepszych narzędzi do eliminacji tworzyw sztucznych, w tym mikroplastiku, z naszego środowiska” – powiedział dr Bryan Cassone z Wydziału Biologii Brandon University, współautor wspomnianych badań.

Mimo iż nie jest to pierwszy przypadek odkrycia mikroorganizmów rozkładających plastik, naukowcy liczą, że dalsze badania nad gąsienicami i ich bakteriami pomogą w przyszłości na stworzenie rozwiązań służących do biodegradacji tworzyw sztucznych. Wciąż pozostaje jednak kilka problemów, które musiałby zostać rozwiązane.

Zasadniczy dotyczy wydajności pracy bakterii, odpowiedzialnych za rozkład plastiku w układzie trawiennym gąsienic. Okazuje się, że poza organizmami swoich nosicieli proces ten zachodzi znacznie wolniej, co sugeruje, że rozkład ten jest w jakiś sposób stymulowany za sprawą gąsienic.

Bliżej charakter tego związku badacze planują zbadać w ramach dalszych prac naukowych.

_

Dostęp do szczegółowych wyników badań można uzyskać tutaj.

Źródło: Brandon University

Zdjęcie: Shutterstock/Kuttelvaserova Stuchelova

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.