Udostępnij

Gąsienica ćmy woskowej może żywić się… plastikiem. Czy odkrycie pomoże oczyścić świat?

12.12.2023

Naukowcy z kanadyjskiego Brandon University badają, w jaki sposób gąsienice barciaka większego (zwanego po angielsku „ćmą woskową”) mogą trawić polietylen. A więc tworzywo sztuczne, z którego składa się ogromna część plastikowych zanieczyszczeń świata. Okazuje się, że za niezwykłą zdolnością gąsienic stoi ich współpraca z… bakteriami i to właśnie one mogłyby pomóc nam w walce z zanieczyszczeniami plastikowymi. Nie będzie to jednak proste.

Gąsienice barciaka większego znane są ze zdolności do trawienia pszczelego wosku, przez co bywają zmorą pszczelarzy. W 2017 roku opisano, że są one w stanie konsumować także tworzywa sztuczne, czym wzbudzili zainteresowanie badaczy poszukujących rozwiązań dla problemu zanieczyszczeń plastikowych.

Odkrycie skłoniło naukowców z Wydziału Biologii Brandon University do przyjrzenia się bliżej niezwykłej zdolności gąsienic. Swoje dotychczasowe ustalenia opublikowali oni w czasopiśmie naukowym „Proceedings of the Royal Society B„.

Współpraca gąsienic i… bakterii

Kanadyjskim badaczom udało się wyizolować bakterię odpowiedzialną za możliwość trawienia polietylenu i przeprowadzić dzięki temu szereg eksperymentów.

Okazało się, że gdy wyizolowana bakteria mogła swobodnie zasiedlać układ trawienny gąsienic, do rozkładania plastiku dochodziło znacznie szybciej. Z kolei potraktowanie gąsienic antybiotykami skutkowało ograniczeniem możliwości rozkładu tworzyw sztucznych. „Wydaje się więc, że istnieje synergia między bakteriami i ich gospodarzami woskowymi, która przyspiesza rozkładanie plastiku” – powiedział dr Christophe LeMoine z Brandon University.

Co warte podkreślenia, naukowcy odkryli, że gąsienice barciaka większego są wstanie przetrwać rok żywiąc się tylko i wyłącznie tworzywami sztucznymi. Zauważono ponadto, że na takiej diecie rozkwitały kolonie wyizolowanej bakterii.

Czy i nam pomogą bakterie?

„Problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi jest zbyt duży, by po prostu rzucić w plastik gąsienicami. Ale jeśli lepiej zrozumiemy, w jaki sposób bakteria współpracuje z gąsienicą i jakie warunki powodują ich rozkwit, być może informacje te pomogą w zaprojektowaniu lepszych narzędzi do eliminacji tworzyw sztucznych, w tym mikroplastiku, z naszego środowiska” – powiedział dr Bryan Cassone z Wydziału Biologii Brandon University, współautor wspomnianych badań.

Mimo iż nie jest to pierwszy przypadek odkrycia mikroorganizmów rozkładających plastik, naukowcy liczą, że dalsze badania nad gąsienicami i ich bakteriami pomogą w przyszłości na stworzenie rozwiązań służących do biodegradacji tworzyw sztucznych. Wciąż pozostaje jednak kilka problemów, które musiałby zostać rozwiązane.

Zasadniczy dotyczy wydajności pracy bakterii, odpowiedzialnych za rozkład plastiku w układzie trawiennym gąsienic. Okazuje się, że poza organizmami swoich nosicieli proces ten zachodzi znacznie wolniej, co sugeruje, że rozkład ten jest w jakiś sposób stymulowany za sprawą gąsienic.

Bliżej charakter tego związku badacze planują zbadać w ramach dalszych prac naukowych.

_

Dostęp do szczegółowych wyników badań można uzyskać tutaj.

Źródło: Brandon University

Zdjęcie: Shutterstock/Kuttelvaserova Stuchelova

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.