Udostępnij

Gigant paliwowy przegrywa w sądzie z aktywistami. Shell ma ograniczyć emisje o 45%

27.05.2021

Holenderski sąd nakazał gigantowi paliwowemu znaczące ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Wyrok zapadł w związku z pozwem aktywistów, którzy oskarżają spółkę Shell o przyczynianie się do zmian klimatycznych.

Sprawę przeciwko Shellowi wytoczyła grupa aktywistów z holenderskiego oddziału Przyjaciół Ziemi (Friends of the Earth). Pod pozwem podpisało się ponad 17 tys. obywateli. W środę (26.05) sąd w Hadze orzekł, że spółka jest odpowiedzialna za emisje CO2 własne, swoich dostawców i klientów. Nakazał ich ograniczenie o 45 proc. netto do końca 2030 roku. Punktem odniesienia w tym przypadku miałby być poziom emisji z 2019 roku.

„To przełomowe zwycięstwo sprawiedliwości klimatycznej. Mamy nadzieję, że ten werdykt wywoła falę sporów klimatycznych przeciwko dużym trucicielom. Oraz że zmusi ich do zaprzestania wydobywania i spalania paliw kopalnych” – powiedziała w oświadczeniu Sara Shaw z Friends of the Earth International.

Bezprecedensowy wyrok, aktywiści vs Shell

W pozwie aktywiści i obywatele powołali się oni na holenderski kodeks cywilny. Zarzucili spółce narażenie Holendrów na niebezpieczeństwo wynikające ze skutków zmian klimatycznych. Według nich koncern złamał także zapisy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. A konkretnie: te dotyczące prawa do życia i poszanowania życia rodzinnego. [Więcej na ten temat informowaliśmy TUTAJ.]

Jak podaje brytyjski „Guardian”, koncern miał argumentować, że brakuje podstaw prawnych do takich decyzji. Tłumaczył też, że za cele klimatyczne z Paryża odpowiedzialne są rządy poszczególnych państw. Holenderski sąd podkreślił jednak, że „od 2012 roku istnieje szeroki międzynarodowy konsensus co do potrzeby działań niepaństwowych, ponieważ państwa nie są w stanie samodzielnie rozwiązać problemu klimatycznego„.

Spółka zapowiedziała odwołanie się od wyroku, zapowiadając przy tym swoją ścieżkę do neutralności klimatycznej do 2050 roku.

„Naruszenie praw człowieka”

„Kolejny sąd zgodził się dziś, że działanie na szkodę klimatu, czy choćby zbyt powolne podejmowanie działań chroniących klimat, stanowi naruszenie praw człowieka. Ponieważ skazuje ludzi na życie w zdestabilizowanym środowisku, gdzie ludzkie prawo do życia, bezpieczeństwa czy ochrony zdrowia będzie zagrożone. Ta coraz bardziej ugruntowana linia rozumowania. Będzie ona wpływać na całą debatę o polityce klimatycznej” – komentuje Izabela Zygmunt, starsza analityczka thinktanku WISE Europa.

Czytaj także: Aktywiści pozwali Shella. Domagają się, by koncern stał się neutralny klimatycznie do 2050

„W poprzednich dużych procesach klimatycznych pozwanymi były rządy. Najpierw rząd niderlandzki w precedensowej sprawie wniesionej przez fundację Urgenda, potem rządy Irlandii i Francji, a ostatnio – rząd Niemiec. Dziś po raz pierwszy pozew klimatyczny przegrała wielonarodowa korporacja. To stwarza precedens. Na jego podstawie na pewno wkrótce pojawią się kolejne pozwy przeciwko firmom zbyt wolno żegnającym się z paliwami kopalnymi” – ocenia Zygmunt.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Elmer Laahne PHOTOGRAPHY

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.