Udostępnij

Główny Lekarz Weterynarii podtrzymuje decyzję: „Wolne krowy” z Deszczna zostaną zabite i „zutylizowane”

28.05.2019

W oświadczeniu wydanym w poniedziałek Główny Lekarz Weterynarii stwierdził, że nie widzi merytorycznych przesłanek do zmiany decyzji w sprawie krów z Deszczna. Oznacza to, że decyzja o wybiciu zwierząt, wydana przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gorzowie Wielkopolskim, pozostaje w mocy. Zwierzęta następnie mają zostać „zutylizowane” – co oznacza, że ani nie trafią do przemysłu spożywczego, ani nie będą mogły żyć.

Sprawa dotyczy liczącego co najmniej 170 krów stada, które od lat żyje na wolności w okolicach miejscowości Deszczno, w Wielkopolsce. Zwierzęta przed dekadą zostały pozostawione samopas przez właściciela – od tego czasu „cieszą się wolnością”, żywiąc się na polach okolicznych rolników.

Decyzja

W wydanym w poniedziałek 27 maja oświadczeniu, Główny Lekarz Weterynarii ogłosił, że nie widzi merytorycznych powodów, dla których decyzja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gorzowie Wlk. miałaby być odwołana.

„Za taką oceną sytuacji przemawiają względy natury prawnej jak również potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa zwierząt hodowlanych przed zagrożeniami, których źródło może stanowić przedmiotowe stado bydła” – napisano w oficjalnym oświadczeniu.

W dokumencie mowa również o opinii Rady Sanitarno-Epizootycznej, o którą poprosił Główny Lekarz Weterynarii. Rada uznała, że „nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia publicznego jakie wiąże się z utrzymywaniem przy życiu tak licznego stada zwierząt nieobjętego dotychczas kontrolą lekarsko-weterynaryjną” oraz że decyzja lekarza powiatowego była w pełni uzasadniona.

Sprzeciw

Z decyzją nie zgadzają się organizacje walczące o prawo do życia dla zaniedbanych przez ludzi zwierząt.

Według prof. Andrzeja Elżanowskiego – zoologa, cytowanego przez stację TOK FM –  powód decyzji służb jest banalnie prosty. Jego zdaniem wybicie zwierząt jest najprostszym sposobem na zamaskowanie wieloletnich zaniedbań ze strony służb weterynaryjnych.

Obrońcy zwierząt zabiegają o to, by zwierzęta mogły pozostać przy życiu. Kilka tygodni temu – tj. 8 maja -stowarzyszenie „Arka dla zwierząt” ogłosiło w mediach społecznościowych, że udało się znaleźć ok. 100 miejsc, gdzie krowy mogłyby pozostać. Spośród nich w dwóch miejscach stado mogłoby zamieszkać w całości.

Przeciwnicy decyzji służb weterynaryjnych twierdzą, że zwierzęta mogłyby zostać przebadane – wówczas wspominany w dokumencie potencjał zagrożenia, mógłby zostać zweryfikowany. Tak się jednak nie stanie.

Utylizacja

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal RMF24, krowy – najprawdopodobniej we wtorek lub środę – mają zostać wywiezione z pola. Następnie – już według oficjalnych informacji – trafią one do rzeźni, zostaną zabite, a ich mięso „zutylizowane”.

 

Źródła: Główny Inspektorat Weterynarii, TOK FM, RMF24Arka dla zwierząt

Zdjęcie: Shutterstock/Guitar photographer

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.