Udostępnij

Gmina dostała dotację na ochronę kulinka płonnego. Problem w tym, że taki ptak nie istnieje

09.06.2020

Gmina Paczków złożyła do opolskiego urzędu marszałkowskiego wniosek o dotację na ochronę bioróżnorodności. Majowa kontrola Najwyższej Izby Kontroli wykazała, że dofinansowanie przyznano – mimo że wymieniony we wniosku gatunek ptaka, który miał być objęty dodatkową ochroną, nie istnieje.

„Opolszczyzna należy do najuboższych w Polsce regionów pod względem organizacji obszarów chronionych – brak tu parków narodowych, są zaledwie 3 parki krajobrazowe, najmniej w Polsce rezerwatów i pomników przyrody. Stąd szczególna potrzeba regionalnych działań na rzecz zapewnienia bioróżnorodności” – pisze NIK w podsumowaniu swojej kontroli. W raporcie czytamy, że rezerwaty zajmują zaledwie 0,1 proc. całego terenu Opolszczyzny. Województwo ma też najmniejsze w Polsce obszary specjalnej ochrony ptaków i siedlisk.

Czytaj także: Pomimo zakazu lotów, wydano zgodę na jeden kurs. Pasażerami były zagrożone ptaki

W zadbaniu o opolską przyrodę miał pomóc projekt „Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego”. W latach 2014-2020 gminy mogły się ubiegać o unijne dofinansowanie na wzmocnienie ochrony bioróżnorodności.

Paczków chce chronić kulinka płonnego

Jak czytamy w raporcie, większość gmin poprawnie składało wnioski. Paczków, leżący przy granicy z woj. dolnośląskim i niedaleko granicy z Czechami, jest tutaj niechlubnym wyjątkiem.

„UM w Paczkowie wnioskował m.in. o dofinansowanie reintrodukcji rokitnika zwyczajnego. Nie dysponował jednak dokumentacją, która by potwierdzała, że teren planowanej inwestycji stanowił kiedykolwiek naturalne stanowisko tej rośliny – mówiąc krótko, rokitnik zwyczajny w tym regionie, w stanie naturalnym, w ogóle nie występuje” – piszą kontrolerzy NIK.

Jeszcze gorzej Paczków poradził sobie z wnioskiem o ochronę ptaków. Starając się o dofinansowanie, magistrat wykazał, że chce chronić kulinka płonnego.

Problem w tym , że taki ptak w ogóle nie istnieje.

Inne gatunki, jakie chciał chronić Paczków, na szczęście występują w przyrodzie. Jak jednak zaznacza NIK, nazwa „raróg” przysporzyła urzędnikom problemu i napisali ją z błędem.

 class=
Raróg
Źródło: Bohuš Číčel/Wikipedia/ CC BY-SA 3.0

W sumie, jak podaje lokalna „Wyborcza”, Paczków dostał 250 tysięcy złotych unijnego dofinansowania.


„Ze względu na fakt, że projekt jest w toku, istniała możliwość zmiany gatunków nim objętych na inne, równie cenne z przyrodniczego punktu widzenia” – uspakajał w rozmowie z PAP Wojciech Jarzyna z delegatury NIK w Opolu.

Urząd marszałkowski tłumaczy z kolei, że dotację przyznał, bo formalnie wniosek był poprawny i dostał wystarczającą liczbę punktów.

W raporcie NIK znalazły się informacje również o innych nieprawidłowościach w Paczkowie. Kontrolerzy piszą m.in. o organizacji zawodów wędkarskich z okazji Dnia Dziecka na placu budowy i braku zgłoszenia wodnoprawnego dla ośmiu pomostów.

Cały raport można znaleźć TUTAJ.

Zdjęcie: Autostopowicz/Wikimedia Commons/CC 3.0

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.