Udostępnij

Gmina dostała dotację na ochronę kulinka płonnego. Problem w tym, że taki ptak nie istnieje

09.06.2020

Gmina Paczków złożyła do opolskiego urzędu marszałkowskiego wniosek o dotację na ochronę bioróżnorodności. Majowa kontrola Najwyższej Izby Kontroli wykazała, że dofinansowanie przyznano – mimo że wymieniony we wniosku gatunek ptaka, który miał być objęty dodatkową ochroną, nie istnieje.

„Opolszczyzna należy do najuboższych w Polsce regionów pod względem organizacji obszarów chronionych – brak tu parków narodowych, są zaledwie 3 parki krajobrazowe, najmniej w Polsce rezerwatów i pomników przyrody. Stąd szczególna potrzeba regionalnych działań na rzecz zapewnienia bioróżnorodności” – pisze NIK w podsumowaniu swojej kontroli. W raporcie czytamy, że rezerwaty zajmują zaledwie 0,1 proc. całego terenu Opolszczyzny. Województwo ma też najmniejsze w Polsce obszary specjalnej ochrony ptaków i siedlisk.

Czytaj także: Pomimo zakazu lotów, wydano zgodę na jeden kurs. Pasażerami były zagrożone ptaki

W zadbaniu o opolską przyrodę miał pomóc projekt „Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego”. W latach 2014-2020 gminy mogły się ubiegać o unijne dofinansowanie na wzmocnienie ochrony bioróżnorodności.

Paczków chce chronić kulinka płonnego

Jak czytamy w raporcie, większość gmin poprawnie składało wnioski. Paczków, leżący przy granicy z woj. dolnośląskim i niedaleko granicy z Czechami, jest tutaj niechlubnym wyjątkiem.

„UM w Paczkowie wnioskował m.in. o dofinansowanie reintrodukcji rokitnika zwyczajnego. Nie dysponował jednak dokumentacją, która by potwierdzała, że teren planowanej inwestycji stanowił kiedykolwiek naturalne stanowisko tej rośliny – mówiąc krótko, rokitnik zwyczajny w tym regionie, w stanie naturalnym, w ogóle nie występuje” – piszą kontrolerzy NIK.

Jeszcze gorzej Paczków poradził sobie z wnioskiem o ochronę ptaków. Starając się o dofinansowanie, magistrat wykazał, że chce chronić kulinka płonnego.

Problem w tym , że taki ptak w ogóle nie istnieje.

Inne gatunki, jakie chciał chronić Paczków, na szczęście występują w przyrodzie. Jak jednak zaznacza NIK, nazwa „raróg” przysporzyła urzędnikom problemu i napisali ją z błędem.

 class=
Raróg
Źródło: Bohuš Číčel/Wikipedia/ CC BY-SA 3.0

W sumie, jak podaje lokalna „Wyborcza”, Paczków dostał 250 tysięcy złotych unijnego dofinansowania.


„Ze względu na fakt, że projekt jest w toku, istniała możliwość zmiany gatunków nim objętych na inne, równie cenne z przyrodniczego punktu widzenia” – uspakajał w rozmowie z PAP Wojciech Jarzyna z delegatury NIK w Opolu.

Urząd marszałkowski tłumaczy z kolei, że dotację przyznał, bo formalnie wniosek był poprawny i dostał wystarczającą liczbę punktów.

W raporcie NIK znalazły się informacje również o innych nieprawidłowościach w Paczkowie. Kontrolerzy piszą m.in. o organizacji zawodów wędkarskich z okazji Dnia Dziecka na placu budowy i braku zgłoszenia wodnoprawnego dla ośmiu pomostów.

Cały raport można znaleźć TUTAJ.

Zdjęcie: Autostopowicz/Wikimedia Commons/CC 3.0

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.