Tak gminy walczyły ze smogiem w 2022 roku [RANKING]

427
0
Podziel się:

Ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze za rok 2022 opublikowany dziś przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Polski Alarm Smogowy oraz Bank Światowy wskazuje, że niekwestionowanymi liderami pod względem liczby złożonych wniosków w programie Czyste Powietrze są gminy województwa śląskiego. W pierwszej setce najaktywniejszych gmin aż 25 pochodzi z województwa śląskiego. Na pierwszym miejscu rankingu znajduje się śląska gmina Goczałkowice-Zdrój.

To kolejny już ranking pokazujący aktywność gmin w programie Czyste Powietrze. Wśród najaktywniejszych samorządów znajdują się przede wszystkim gminy województwa śląskiego (25 gmin w pierwszej setce). Na drugim miejscu uplasowało się województwo kujawsko-pomorskie (18 gmin w pierwszej setce najaktywniejszych).

Liczba gmin w pierwszej setce rankingu programu Czyste Powietrze, fot. Materiały prasowe

Ranking ma na celu zachęcać samorządy do jeszcze większego zaangażowania się w program Czyste Powietrze, promocję termomodernizacji domów i wymianę starych źródeł ciepła wśród mieszkańców. Najaktywniejsze gminy na koniec 2023 r. będą mogły zakwalifikować się do dodatkowego finansowania. 25 mln zł na ten cel NFOŚiGW rozdysponuje na początku 2024 roku. Szczegóły tego mechanizmu ogłosimy niebawem – mówi Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW oraz pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków.

Aktywność samorządów ma znaczenie

Program Czyste Powietrze jest impulsem dla rozwiązania problemu smogu, dając jednocześnie gospodarstwom domowym możliwość znaczącego obniżenia rachunków za ogrzewanie. Efektywne wdrożenie Programu wpłynie również korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski, gdyż zmniejszenie zużycia energii ograniczy konieczność importu paliw kopalnych – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. – Aktywny udział samorządów w Programie ma kluczowe znaczenie. Tam, gdzie władze lokalne działają sprawnie, tam widać efekty w postaci liczby wymienionych kopciuchów i ocieplonych domów – dodaje Guła.

– Cieszymy się, że program Czyste Powietrze dociera do coraz większej liczby gmin w całej Polsce. Z rankingu widać, że najwięcej wniosków do programu pochodzi z województwa śląskiego, gdzie władze samorządowe z determinacją wdrażają zapisy uchwał antysmogowych. Kontynuowanie działań na rzecz popularyzowania Czystego Powietrza, a także obowiązywanie i przestrzeganie uchwał antysmogowych znacząco przyczyni się do rozwiązania problemu zimowego smogu w Polsce – powiedział Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

Mazowsze nie może sobie poradzić z wymianą kotłów. W pierwszej setce najaktywniejszych gmin w Polsce zaledwie dwie są z województwa mazowieckiego. Najlepsza gmina z Mazowsza – Przasnysz, jest na 16 pozycji. Brawa dla mieszkańców tej gminy, ale to chlubny wyjątek. Bez dobrej kampanii zachęcające do wymiany kotłów, pokazującej korzyści finansowe ze skorzystania z dopłat i oszczędności z ocieplenia domu Mazowsze nie wejdzie do czołówki rankingu wymiany kotłów. Konieczna jest więc współpraca samorządów, gmin, Urzędu Marszałkowskiego i NFOSiGW. Na pewno my, jako aktywiści z Warszawy Bez Smogu będziemy propagować ten program oraz informować o nim w naszych kampaniach. Zależy nam, aby mieszkańcy Mazowsza skorzystali z dopłat oraz przygotowali się do następnego sezonu grzewczego – mówi Piotr Siergiej z Warszawy bez Smogu.

Najaktywniejsze gminy programu Czyste Powietrze, fot. Materiały prasowe

Lider programu w niechlubnym rankingu

Na pierwszym miejscu w rankingu znalazła się gmina uzdrowiskowa Goczałkowice-Zdrój, w której do programu w 2022 r. złożono 143 wnioski. W przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych daje jej to pierwsze miejsce w Polsce. – Bardzo nas cieszy, że to gmina Goczałkowice-Zdrój została liderem programu Czyste Powietrze – mówi Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim. – Jest to szczególnie ważne, gdyż jest to gmina uzdrowiskowa, która od dawna boryka się z poważnym problemem smogu. W ostatnim rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce, opublikowanym przez Polski Alarm Smogowy na podstawie danych Państwowego Monitoringu Środowiska, Goczałkowice Zdrój znalazły się w na wysokiej – piątej – pozycji pod kątem zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM10.

Ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze oparty jest o liczbę wniosków w porównaniu do liczby budynków jednorodzinnych. Aktualnie prezentowane zestawienie obejmuje aktywność gmin w roku 2022 i powstało przy współpracy NFOŚiGW, Polskiego Alarmu Smogowego i Banku Światowego. Wszystkie przygotowane zestawienia, począwszy od I kwartału 2021 roku, można sprawdzić w wyszukiwarce dostępnej na stronie: www.polskialarmsmogowy.pl/ranking.

NFOŚiGW przypomina jednocześnie, że dla najaktywniejszych gmin możliwe będzie uzyskanie dodatkowego finansowania na realizację programu Czyste Powietrze. Komunikat w tej sprawie zostanie opublikowany na stronie www.czystepowietrze.gov.pl w tym tygodniu.

Najaktywniejsze gminy programu Czyste Powietrze w województwie dolnośląskim, fot. Materiały prasowe
Najaktywniejsze gminy programu Czyste Powietrze w województwie kujawsko-pomorskim, fot. Materiały prasowe

Najaktywniejsze gminy w podziale na województwa

Najaktywniejsze gminy programu Czyste Powietrze w województwie lubelskim, fot. Materiały prasowe
Najaktywniejsze gminy programu Czyste Powietrze w województwie lubuskim, fot. Materiały prasowe
Najaktywniejsze gminy programu Czyste Powietrze w województwie łódzkim, fot. Materiały prasowe
Najaktywniejsze gminy programu Czyste Powietrze w województwie małopolskim, fot. Materiały prasowe
Najaktywniejsze gminy programu Czyste Powietrze w województwie mazowieckim, fot. Materiały prasowe
Najaktywniejsze gminy programu Czyste Powietrze w województwie opolskim, fot. Materiały prasowe
Najaktywniejsze gminy programu Czyste Powietrze w województwie podkarpackim, fot. Materiały prasowe
Najaktywniejsze gminy programu Czyste Powietrze w województwie podlaskim, fot. Materiały prasowe
Najaktywniejsze gminy programu Czyste Powietrze w województwie pomorskim, fot. Materiały prasowe
Najaktywniejsze gminy programu Czyste Powietrze w województwie śląskim, fot. Materiały prasowe
Najaktywniejsze gminy programu Czyste Powietrze w województwie świętokrzyskim, fot. Materiały prasowe
Najaktywniejsze gminy programu Czyste Powietrze w województwie warmińsko-mazurskim, fot. Materiały prasowe
Najaktywniejsze gminy programu Czyste Powietrze w województwie wielkopolskim, fot. Materiały prasowe
Najaktywniejsze gminy programu Czyste Powietrze w województwie zachodniopomorskim, fot. Materiały prasowe
Podziel się: