Udostępnij

Godzina dla Ziemi. Zgaśnie wieża Eiffla, Kreml, Sukiennice i 180 tysięcy innych miejsc na świecie

29.03.2019

W sobotę, 30 marca, o 20:30 czasu lokalnego zgasną światła na całym świecie. To w ramach corocznej akcji prowadzonej przez WWF , czyli Godziny dla Ziemi. Weźmie w niej udział 180 krajów z siedmiu kontynentów. „Zamierzamy wyrazić w ten sposób troskę o przyszłość środowiska naturalnego” – piszą organizatorzy. W tym roku w Polsce akcja odbędzie się pod hasłem #nieniszczedomu.

Godzina dla Ziemi ma już 12 lat. Pierwsza edycja w 2007 roku wyłączyła światła w całym Sydney – przyłączyło się wtedy ponad 2 miliony osób. Zgasły atrakcje turystyczne, sklepy, firmy, domy. Akcja okazała się takim sukcesem, że World Wide Fund for Nature (WWF) postanowiło zrobić z niego światową tradycję.

Rok później zaangażowało się już 50 milionów ludzi, a światła zgasły w 370 miastach – w tym także w Warszawie i Poznaniu. W jedenastej edycji, czyli w 2018 roku, zgasło 180 tysięcy obiektów w niemal każdym zakątku świata. Pałac Kultury, wieża Eiffla, Big Ben, opera w Sydney – to tylko niektóre wygaszone na godzinę miejsca.

Co oku ogłaszany jest inny motyw przewodni Godziny dla Ziemi, osobny dla każdego uczestniczącego kraju. W Polsce gasiliśmy już światła dla Puszczy Karpackiej, Wisły, zagrożonych wyginięciem wilków. W tym roku zgasimy dla naszego domu – czyli dla całej planety. WWF w ten sposób chce przypomnieć, jak bardzo ten dom już jest zniszczony. W spotach telewizyjnych i internetowych przypomina o tym też Marcin Dorociński– tegoroczna twarz polskiej Godziny dla Ziemi.

Na czym to zniszczenie polega? WWF tłumaczy:

„Rzeki: 75-80 proc. ze 150 tysięcy kilometrów polskich rzek zostało przekształconych przez człowieka.

Lasy: w Puszczy Białowieskiej w roku 2017 wycięto 180 tysięcy drzew.

Bałtyk: powierzchnia martwych stref w Bałtyku wzrosła 10-krotnie w ciągu ostatnich 115 lat i zajmuje aktualnie około 14% powierzchni morza.

Powietrze: w Polsce znajduje się 36 z 50 europejskich miast o najwyższym stężeniu pyłu PM2,5.

Klimat: straty związane z anomaliami pogodowymi kosztują dziś Polaków ok. 9 mld złotych rocznie (ok. 0,6% PKB) i wciąż rosną.

Mieszkańcy: co roku 44 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu smogu.”

Dokładnie o 20:30 zgasną m.in. Sukiennice, Stadion Narodowy w Warszawie, Uniwersytet Wrocławski, a także galerie handlowe, budynki PGE, hotele i biurowce. W Watykanie przez godzinę ciemno będzie w Bazylice św. Piotra, w Moskwie zgaśnie Kreml, a w Londynie – Buckingham Palace.

Przy okazji Godziny dla Ziemi WWF stworzył także petycję do prezydenta Andrzeja Dudy, którą można podpisać TUTAJ. „Wierzę, że Pan Prezydent ma wszystkie możliwe narzędzia, aby przekonać obywateli do zwracania większej uwagi na kwestie środowiskowe. (…) Apeluję też o powołanie w ramach Narodowej Rady Rozwoju nowej sekcji, która zajmie się wyzwaniami związanymi z ochroną środowiska. Liczę, że pod patronatem Pana Prezydenta będzie toczyć się rzetelna debata na temat rozwiązań mogących zapewnić bezpieczeństwo ekologiczne obecnym i przyszłym pokoleniom.” – czytamy w niej. Do piątku pod petycją było już ponad 9 tysięcy podpisów.

Zdjęcie: saveourplanet/Wikimedia Commons

Czytaj też: Polska się gotuje

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.