Udostępnij

Grecja i Węgry zapowiadają odejście od węgla do 2030 roku

24.09.2019

Klimatyczny szczyt ONZ przyniósł sporo rozczarowań, jednak niektórym z przywódców nie można odmówić dobrych chęci. Inni przywieźli do Nowego Jorku konkrety. Tak było w przypadku Węgier i Grecji. Trudno jednak powiedzieć, czy ich plany są realistyczne, i czy przybliżą nas do celu zatrzymania katastrofy klimatycznej. Wątpliwości co do tego mają specjaliści.

Oba kraje zapowiedziały szybkie odejście od energetyki opartej na spalaniu węgla. Wyjątkowo ważna jest w tej sytuacji deklaracja złożona przez premiera Grecji Kiriakosa Mitsotakisa. Jego kraj wciąż w dużej mierze opiera się na energetyce węglowej, korzystając ze swoich złóż węgla brunatnego. Jednocześnie Grecja jest drugim po Niemczech największym eksporterem tego surowca.

Ambitny plan na forum szczytu przedstawił również prezydent Węgier János Áder. Po pierwsze obiecał, że cała flota węgierskich autobusów będzie niedługo jeździła na prąd. Po drugie powtórzył złożoną przez Grecję obietnicę odejścia od węgla.

– Węgry do 2030 r. zwiększą dziesięciokrotnie moc ze źródeł solarnych, zaprzestaną wykorzystywania węgla jako źródła energii elektrycznej i zwiększą produkcję energii jądrowej. Łączny efekt tych trzech środków spowoduje, że ponad 90% produkcji energii elektrycznej na Węgrzech będzie wolne od CO2 do 2030 r., a nie do 2050 r. – mówił Áder.

Czy to możliwe do osiągnięcia cele? Oparcie się na takim miksie energetycznym będzie możliwe dzięki budowie nowej, węgierskiej elektrowni jądrowej Paks II. Wykonawca robót, rosyjska firma ROSATOM już wbiła pierwszą łopatę na placu budowy. Szanse na to, że inwestycja zakończy się do 2030 roku, są jednak niewielkie – oceniają eksperci.

Obawy budzi również plan Grecji, która z eksportu i zużywania węgla mogłaby przerzucić się na wydobycie gazu ziemnego. Tego Ateny również mają pod dostatkiem. Oznaczałoby to podwojenie greckich mocy gazowych, za czym szłaby dalsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

Grecja i Węgry tym samym dołączają do pięciu innych krajów UE, które już zadeklarowały odejście od węgla do 2030 roku. Takie plany przedstawiły do tej pory rządy Danii, Hiszpanii, Holandii, Portugalii i Finlandii. Wcześniej pełną dekarbonizację mają osiągnąć dwa inne państwa: Francja (do 2022 roku) i Włochy (do 2025).  Do 2019 konkrety w tej sprawie mają przedstawić również Niemcy.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/ Giannis Papanikos

 

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.