Udostępnij

Greenpeace apeluje do rządzących o Polskę bez plastiku. Jest petycja

22.07.2019

Organizacja Greenpeace rozpoczęła nową akcję pod hasłem #BezPlastiku. Stworzyła petycję do Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka, w której apeluje o jak najszybsze wprowadzenie rozwiązań eliminujących jednorazowe plastiki.

Za dwa lata zaczną obowiązywać nowe unijne zasady dotyczące jednorazówek z tworzyw sztucznych.  Jednak Greenpeace wzywa, żeby zmiany w Polsce nastąpiły znacznie szybciej. „Polska powinna potraktować Dyrektywę jako wyznacznik minimum potrzeb i podjąć znacznie ambitniejsze działania oraz wyjść poza uwzględniony w dyrektywie katalog produktów, których użycie będzie zakazane lub ograniczone” – piszą aktywiści.

Podkreślają również, że nie ma czasu do stracenia – każdy kolejny dzień bez konkretnych regulacji dotyczących plastikowych śmieci, to kolejne sterty odpadów, które nigdy nie trafią do recyklingu i będą przez lata zanieczyszczać środowisko. Zwracają uwagę na to, że gdyby nie regularne sprzątanie, plaże nad Bałtykiem przypominałyby wysypisko. „Jednak to, że śmieci znikają nam z oczu, nie oznacza, że znikają ze środowiska” – zaznaczają.

Według danych z 2015 roku, w Polsce rocznie wytwarza się ponad 930 tys. ton odpadów plastikowych. Każdy z nas wyrzucił aż 25 kilogramów takich śmieci. Tylko 30 procent z nich zostało ponownie przetworzonych.

Czego domaga się Greenpeace?

Przede wszystkim zaangażowania przedsiębiorstw w walkę z zalewem plastikowych śmieci.

Punktów w ich petycji jest kilka.

Pierwszym z nich jest wprowadzenie ambitnego celu redukcji zużycia jednorazowego plastiku – nie tylko pojemników na żywność i kubków, o których mówi dyrektywa. Organizacja proponuje obniżenie o 50% do 2025 i 80% do 2030.

Kolejnym jest poszerzenie odpowiedzialności producenta. Greenpeace wymienia:

„• zobowiązanie firm i zapewnienie odpowiedniego wsparcia wdrażania systemów ponownego użycia i napełniania opakowań wielokrotnego użytku,
• pełna przejrzystość i dostępność danych dotyczących produkcji i wprowadzania na rynek produktów plastikowych jednorazowego użytku oraz celów, sposobów redukcji poziomu ich użycia zgodnie z hierarchią gospodarowania odpadami (…)
• odpowiedzialność za cały cykl życia produktu od projektu do jego utylizacji, a nie jedynie udział w kosztach sprzątania,
• publikacja informacji o podjętych działaniach na rzecz zmniejszenia zużycia jednorazowego plastiku (…)”

Trzecim punktem jest wprowadzenie szczegółowych raportów, które miałyby sporządzać przedsiębiorstwa,  dotyczących ilości jedorazówek, ich wagi i stosunku liczby opakowań jednorazowych do tych wielorazowych.

„Ludzie na całym świecie podejmują działania, by ograniczać zużycie produktów jednorazowego użytku. Czas, by takie samo zaangażowanie, jakie podejmuje każdy i każda z nas, podjęło też państwo polskie” – podsumowują aktywiści.

Petycję w pierwszym tygodniu od jej opublikowania podpisało już ponad 20 tysięcy osób.

Można dołączyć do nich TUTAJ.

Zdjęcie: Larina Marina/Shutterstock

 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.