Greenpeace złożył pozew przeciwko spółce PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Działacze żądają od koncernu jak najszybszego odejścia od węgla. Według nich firma nie spełnia swoich obietnic dotyczących zielonej transformacji swojego biznesu.
Pozew Greenpeace Polska przeciwko spółce PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) dotyczy szkód, które emisja dwutlenku węgla przynosi środowisku i ludziom. Aktywiści zarzucają gigantowi energetycznemu działanie wbrew swoim deklaracjom o porzucaniu inwestycji w węgiel. Koncern przedstawił je w zeszłym roku, jednocześnie zapowiadając postawienie na odnawialne źródła energii. Ma to doprowadzić do neutralności klimatycznej PGE do 2050 roku.
Według działaczy obietnice te na razie pozostają bez pokrycia. Brakuje między innymi jasnego planu wyłączania elektrowni węglowych. Greenpeace zauważa też niewielką skalę nakładów PGE w energetykę odnawialną – stanowią one ok. 2 proc wszystkich inwestycji Grupy. Co więcej, konwencjonalne elektrownie mogą działać nawet po deklarowanym porzuceniu węgla przez koncern. Przedstawiona w zeszłym roku strategia państwowego giganta zakładała przeniesienie aktywów węglowych do nowo powołanej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
Pozew Greenpeace Polska za „zielony PR” PGE bez pokrycia
„PGE lubi uprawiać zielony PR, jednak na tym się kończy. (…) Kontynuowanie mediacji ze spółką, która w dalszym ciągu planuje nowe inwestycje w węgiel i neguje kryzys klimatyczny byłoby bezcelowe. Jesteśmy gotowi, by spotkać się w sądzie” – komentuje Piotr Wójcik, analityk rynku energii w Greenpeace.
Tym samym sprawa wraca na wokandę po roku mediacji zarządzonych przez sąd. Pozew Greenpeace Polska przeciw PGE GiEK zawiera między innymi żądanie ograniczenia emisji spółki ze spalania węgla do zera w ciągu dziewięciu lat. Według aktywistów państwowa spółka powinna też porzucić wszystkie plany nowych inwestycji w energetykę węglową.
– PGE i PGE GIEK w dalszym ciągu ucieka od wzięcia odpowiedzialności za prawdziwą transformację energetyczną kraju i podjęcia działań adekwatnych do skali pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Dlatego będziemy dalej walczyć, już w sądzie, o bezpieczną przyszłość Polek i Polaków – dodaje Piotr Wójcik.
Źródło zdjęcia: Pawel_Brzozowski / Shutterstock