Udostępnij

Greenpeace składa pozew przeciwko PGE. „Zielony PR” spółki nie wystarcza aktywistom

25.02.2021

Greenpeace złożył pozew przeciwko spółce PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Działacze żądają od koncernu jak najszybszego odejścia od węgla. Według nich firma nie spełnia swoich obietnic dotyczących zielonej transformacji swojego biznesu.

Pozew Greenpeace Polska przeciwko spółce PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) dotyczy szkód, które emisja dwutlenku węgla przynosi środowisku i ludziom. Aktywiści zarzucają gigantowi energetycznemu działanie wbrew swoim deklaracjom o porzucaniu inwestycji w węgiel. Koncern przedstawił je w zeszłym roku, jednocześnie zapowiadając postawienie na odnawialne źródła energii. Ma to doprowadzić do neutralności klimatycznej PGE do 2050 roku.

Według działaczy obietnice te na razie pozostają bez pokrycia. Brakuje między innymi jasnego planu wyłączania elektrowni węglowych. Greenpeace zauważa też niewielką skalę nakładów PGE w energetykę odnawialną – stanowią one ok. 2 proc wszystkich inwestycji Grupy. Co więcej, konwencjonalne elektrownie mogą działać nawet po deklarowanym porzuceniu węgla przez koncern. Przedstawiona w zeszłym roku strategia państwowego giganta zakładała przeniesienie aktywów węglowych do nowo powołanej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Pozew Greenpeace Polska za „zielony PR” PGE bez pokrycia

„PGE lubi uprawiać zielony PR, jednak na tym się kończy. (…) Kontynuowanie mediacji ze spółką, która w dalszym ciągu planuje nowe inwestycje w węgiel i neguje kryzys klimatyczny byłoby bezcelowe. Jesteśmy gotowi, by spotkać się w sądzie” – komentuje Piotr Wójcik, analityk rynku energii w Greenpeace.

Tym samym sprawa wraca na wokandę po roku mediacji zarządzonych przez sąd. Pozew Greenpeace Polska przeciw PGE GiEK zawiera między innymi żądanie ograniczenia emisji spółki ze spalania węgla do zera w ciągu dziewięciu lat. Według aktywistów państwowa spółka powinna też porzucić wszystkie plany nowych inwestycji w energetykę węglową.

– PGE i PGE GIEK w dalszym ciągu ucieka od  wzięcia odpowiedzialności za prawdziwą transformację energetyczną kraju i podjęcia działań adekwatnych do skali pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Dlatego będziemy dalej walczyć, już w sądzie, o bezpieczną przyszłość Polek i Polaków – dodaje Piotr Wójcik. 

Źródło zdjęcia: Pawel_Brzozowski / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.