Udostępnij

Greta do polityków: „Zawodzicie nas. Okradliście mnie z dzieciństwa i marzeń.”

23.09.2019

Tak wzburzonej Grety Thunberg chyba jeszcze nie widzieliśmy Szwedzka nastolatka zabrała głos na początku dzisiejszego szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku. Aktywistka, przez wielu postrzegana jako źródło nadziei dla ludzkości, wystąpiła z wyjątkowo pesymistycznym przemówieniem.

„Jaką wiadomość chcesz przekazać politykom?” – zapytała Gretę prowadząca dzisiejszy szczyt Narodów Zjednoczonych. „Moja wiadomość? Będziemy was obserwować.” – odrzekła szesnastoletnia aktywistka. Na jej groźny ton głosu został sala obrad zareagowała najpierw śmiechem, a potem oklaskami. Szwedka jednak wcale nie żartowała.

„Nie powinnam tu być. Powinnam siedzieć w klasie po drugiej stronie oceanu. A jednak zwróciliście się do nas, młodych ludzi, byśmy tchnęli w was nadzieję! Jak śmieliście?” – kontynuowała aktywistka łamiącym się głosem.”Okradliście mnie z mojego dzieciństwa i marzeń, oferując w zamian jedynie puste słowa. (…) Znajdujemy się na skraju masowego wymierania, a wy potraficie jedynie opowiadać sobie bajki o wiecznym, nieprzerwanym wzroście ekonomicznym. Jak śmiecie?!” – mówiła Thunberg w obecności najważniejszych światowych liderów.

Greta wyraziła też żal do polityków za ignorowanie ustaleń naukowców, którzy o ocieplaniu się klimatu mówią od ponad 30 lat. „Mówicie, że rozumiecie nas, i że dostrzegacie potrzebę natychmiastowego działania. Ale czy naprawdę rozumieliście powagę sytuacji przez cały ten czas, i nie zrobiliście nic? Nie chcę w to wierzyć, bo znaczyłoby to, że jesteście po prostu złymi ludźmi.” – skwitowała działaczka.

Jak podkreśliła 16-latka, ograniczenie emisji o połowę do 2030 roku daje nam tylko połowę szansy na zatrzymanie samoistnych procesów ocieplania się planety. „Być może uważacie, że to wystarczające. Plan ograniczenia emisji do tego poziomu nie bierze pod uwagę wielu sprzężeń zwrotnych, ocieplenia spowodowanego przez zanieczyszczenie powietrza czy aspektu sprawiedliwości społecznej” – grzmiała ze sceny Greta. Jak podkreśliła, to jej pokolenie będzie musiało posprzątać bałagan po dziś rządzących. Zwróciła też uwagę na marny efekt dotychczasowych politycznych rozmów: „Według ustaleń IPCC z 2018 roku nieprzekraczalny limit emisji dwutlenku węgla dla całego świata wynosił 420 gigaton dwutlenku węgla. Dziś, po roku, zostało nam 350 gigaton. Jak śmiecie udawać, że to normalne, i że można ten problem załatwić za pomocą technicznych ustaleń?”

„Zawodzicie nas, ale nasza generacja bacznie was obserwuje. Jeśli zdecydujecie nadal nas zawodzić, to obiecuję: nigdy wam nie wybaczymy.” – podsumowała Greta.

Źródło: Shutterstock/ Alexandros Michailidis

 

 

 

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.