Udostępnij

Greta Thunberg mówi, że czuje się wykorzystywana przez polityków

30.06.2020

Greta Thunberg znów zagościła na czołówkach światowych gazet. Tym razem za sprawą kilku gorzkich słów, które poświęciła światowym liderom. W audycji dla szwedzkiego radia powiedziała, że kiedy spotykają się z nią, zależy im głównie na zrobieniu zdjęcia na swojego Instagrama. – Zapominają, że powinni się wstydzić. – mówiła.

Szwedzka aktywistka opowiedziała w programie o tym, jak w czasie jednego z nowojorskich szczytów Angela Merkel ustawiała się w kolejce do zrobienia sobie z nią zdjęcia. To stało się punktem wyjścia do krytyki zachowania liderów światowej polityki, którzy bardzo lubią się fotografować z Gretą Thunberg.

Angela Merkel Greta Thunberg
Angela Merkel i Greta Thunberg w czasie szczytu ONZ w Nowym Jorku.

– Kiedy tylko mnie zobaczą, od razu dostrzegają szansę, zrobienia sobie ze mną zdjęcia na ich Instagrama. I oczywiście dodają hashtag #savetheplanet – mówiła Greta Thunberg.

– Wygląda, jakby zapominali na moment, że powinni się wstydzić tego, że ich pokolenie zawiodło kolejne pokolenia. – dodawała. Mówiła, że w ten sposób zachowywali się królowie, książęta, premierzy i prezydenci.

Na pytanie, czy czuje, że jest w ten sposób „wykorzystywana”, odpowiedziała „tak”. Podkreśliła, że liderzy robią to, żeby się lepiej poczuć. Choć nie za bardzo mają powody do tego, by się czuć dobrze z tym, co robią.

„Afera” trafiła na łamy wielu z najważniejszych światowych gazet. Pisały o niej m. in. „The Guardian”, „The Independent”, Business Insider i Daily Telegraph. Ciepło wspomniały o tym też media takie jak Breitbart.

Brakuje więc tylko oficjalnych stanowisk głów państw i rządów, które skorzystały z okazji, by sfotografować się ze szwedzką aktywistą.

Nie można ich jednak wykluczyć. Jest to w końcu XXI wiek.

Fot. Alexandros Michalidis/Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.