Udostępnij

Grupa wsparcia dla uczestników programu „Czyste Powietrze”. „7 miesięcy i jeszcze czekam”

09.07.2019

Czasami, żeby postawić diagnozę, że coś nie działa tak jak powinno, potrzeba długotrwałych i fachowych analiz. Niekiedy wystarczy po prostu wejść do internetu. Tak jest w przypadku rządowego programu „Czyste Powietrze”, gdzie w zrozumieniu tego, co jest z nim nie tak, najlepiej pomaga lektura wpisów uczestników internetowej grupy wsparcia jego użytkowników

Nie trzeba się nawet bardzo wczytywać, ponieważ wpisy – pomijając te, które dotyczą prób zrozumienia szczegółowych zasad udzielania dofinansowań – są do znudzenia powtarzalne i dotyczą czasu. Czasu, który dzieli złożenie wniosku i podpisanie umowy, do którego – nawiasem mówiąc – jak na razie dochodzi wyjątkowo rzadko.

Na przykład, kiedy pani Małgorzata 5. lipca zadała pytanie „Kochani czy jest tu ktoś z pomorskiego? Jak długo czekaliście na rozpatrzenie wniosku?”, to natychmiast posypały się odpowiedzi.

Czyste Powietrze

Pomorskie nie wydaje się być wyjątkiem, bo w lubelskim:

 width=

 

Albo w łódzkim:

 width=

I podkarpackim:

 width=

I w kilku jeszcze innych.

Co ciekawe, kiedy ktoś już jakąś umowę podpisze, to zwykle jest z obsługi zadowolony.

Być może rzecz w mechanizmie, który w socjologii nosi nazwę redukcji dysonansu poznawczego, a polega z grubsza na tym, że jak już w coś zaangażujemy dużo środków lub czasu i w końcu to dostaniemy, to prawie zawsze jesteśmy zadowoleni. Musimy być, bo inaczej mielibyśmy poczucie dyskomfortu, że zmarnowaliśmy jedno i drugie, a przed tym nasza głowa się broni.

Ale być może po prostu pokazuje zdrowy fatalizm związany z działaniem polskiej administracji, który każe zakładać wielomiesięczne czekanie po złożeniu jakiegokolwiek wniosku. A wiadomo przecież, że niskie oczekiwania są jedną z najlepszych metod na osiągnięcie w życiu spokoju i szczęścia. Pozwalają bowiem na to, by człowiek nie czuł się zawiedziony.

Wracając jednak z poziomu rozważań psychologicznych – jakoś właściwych w wypadku lektury grupy wsparcia dla osób korzystających z rządowego programu – na poziom samego programu, to wskazywane terminy jasno pokazują, że administracja z tym programem zwyczajnie „nie wyrabia”. Co ciekawe są propozycje, jak to zmienić – włączając do obsługi banki oraz samorządy, koniecznie z zapewnieniem im środków – ale jeszcze do niedawna nie padały na podatny grunt.

Teraz ma się to podobno zmienić, ale jak będzie naprawdę, to dopiero zobaczymy.

Ja pozostaje sceptyczny.

Fot. Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.