Udostępnij

Za mało ambitna walka ze smogiem odbija się na zdrowiu Polaków i na PKB kraju

09.12.2020

Na walce ze smogiem może skorzystać nie tylko nasze zdrowie, ale i gospodarka. Po pierwsze, dzięki funduszom unijnym można zapewnić naszym firmom dopływ zleceń oraz gotówki. Po drugie, dać im impuls innowacyjny” – pisze Andrzej Guła dla SmogLabu i „Rzeczpospolitej”.

Po pierwsze, nowe programy unijne bardzo mocno stawiają na modernizację domów oraz budynków mieszkalnych. Motywacją są zmiany klimatu oraz chęć zapewnienia impulsu popytowego. Pieniądze trafią do ludzi, którzy będą modernizować swoje domy oraz mieszkania, i zlecą to lokalnym firmom, korzystającym z lokalnej siły roboczej i na ogół wyprodukowanych w Unii Europejskiej materiałów oraz sprzętów – takich jak okna, ocieplenia czy systemy grzewcze.

Skorzystanie z tych środków w Polsce może przynieść większe korzyści niż w innych krajach Unii Europejskiej. Tzw. zasób mieszkaniowy jest w Polsce w złym stanie i mamy dużo do zrobienia. Dodatkowo modernizacja domów poprawi jakość powietrza i zmniejszy obciążenia systemu opieki zdrowotnej.

Jest jeszcze jedna szansa, której nie można zaprzepaścić: to rozwój polskich firm dostarczających nowoczesnych technologii grzewczych, materiałów dociepleniowych czy stolarki okiennej. Te firmy już w tej chwili są w stanie konkurować na europejskich rynkach. Silna w Polsce branża producentów urządzeń grzewczych dostrzegła już szansę w zmianach rynkowych. Producenci kotłów węglowych przestawiają swoją produkcję na nowoczesne urządzania wykorzystujące odnawialne źródła energii. Kilka lat temu taki scenariusz wydawał się bardzo odległy. Te procesy modernizacyjne państwo powinno wzmacniać, kierując się zasadą patriotyzmu gospodarczego.

Program „Czyste powietrze”, który ma uwolnić Polskę od smogu, może być prawdziwym kołem zamachowym dla polskiej gospodarki. Jest wszak jeden warunek, żeby tak się stało – program musi zacząć działać na masową skalę. Rządzący, uruchamiając „Czyste powietrze” ponad dwa lata temu, zapowiadali modernizację 3 milionów domów w nadchodzącej dekadzie. Dotąd podpisano jednak zaledwie 160 tys. umów.

Czytaj także: Andrzej Guła: Jak wygrać ze smogiem w gminach krakowskiego obwarzanka? 10 koniecznych działań

Dostępność programu dla przeciętnego Kowalskiego wciąż jest mocno utrudniona, nie dokończono reform, które miały doprowadzić program pod strzechy polskich domów – nadal odległa jest współpraca z bankami, które miały stać się nowymi kanałami dystrybucji środków programu, nie uruchomiono też instrumentów wsparcia pozwalających skorzystać z programu najuboższym gospodarstwom domowym. Pod znakiem zapytania jest wykorzystanie środków unijnych na ten cel, a bez nich nie ma możliwości zrealizowania programu, którego wartość szacowana jest na ponad sto miliardów złotych.

Szkoda, bo to odbija się nie tylko na zdrowiu Polaków, ale także na PKB naszego kraju. Oraz powoduje, że nieodwracalnie odjeżdża nam szansa na dołączenie do wyścigu na modernizację kraju i innowacje w ważnych dla gospodarki sektorach energii i budownictwa.

Tekst powstał na potrzeby kampanii „Polska bez Smogu” realizowanej we współpracy Polskiego Alarmu Smogowego, SmogLabu i „Rzeczpospolitej”. Artykuły tworzone w ramach akcji będzie można czytać w środy w drukowanym i internetowym wydaniu „Rzeczpospolitej” oraz na SmogLabie. Najbliższe wydanie 16 grudnia. Kolejne – 6 stycznia.

Autor

Andrzej Guła

Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.