Udostępnij

Hałas utrudnia życie w miastach. W tle nielegalne wyścigi

16.10.2024

Hałas w miastach to palący problem. Poza nieokiełznanymi nawet nocą ogródkami restauracyjnymi, imprezami masowymi i hałaśliwą komunikacją, swoją cegiełkę dokładają nielegalne wyścigi samochodowe. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze (MJM) mówi wprost, co jest potrzebne, żeby zredukować te uciążliwości i zagrożenia. To m.in.: adekwatnie wysokie mandaty, wieczorna cisza w ogródkach gastronomicznych, ograniczenie czasu trwania i głośności imprez masowych, egzekucja mandatów za wykroczenia drogowe w uproszczonym postępowaniu administracyjnym, zwiększenia liczby fotoradarów do 2,5 tys. oraz 500 odcinków z automatycznym pomiarem prędkości w całej Polsce. Środki z mandatów drogowych muszą ich zdaniem finansować np. ratownictwo medyczne i Wydziały Ruchu Drogowego Policji.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że zanieczyszczenie hałasem jest jednym z wiodących zjawisk środowiskowych mających wpływ na zdrowie oraz ogólny dobrostan milionów Europejczyków. Według statystyk co najmniej 20 proc. mieszkańców Europy jest narażonych na długotrwałe działanie hałasu szkodliwego dla zdrowia.

Wczoraj (15 października) w siedzibie Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze (MJN) odbyła się konferencja prasowa na temat hałasu w mieście. Instytutu Ekologii Akustycznej Alana Grinde przybliżył słuchaczom kwestię fotoradarów akustycznych. Zaapelowano do stołecznych władz o zakup takich urządzeń w oczekiwaniu na przepisy prawne regulujące automatyzację wystawiania mandatów. Do tego czasu, jak wyjaśniają organizatorzy, to Policja może kontrolować sfotografowane pojazdy niespełniające norm dźwiękowych w ramach „kontroli następczej”.

Akustyka nie do zniesienia

Radny miejski MJN, Jan Mencwel, zaalarmował, żeby skuteczniej walczyć z nielegalnymi wyścigami na terenie Warszawy. Skala zjawiska jest wielka, bo suma mandatów za cztery weekendy kontroli kierowców wynosi pół miliona złotych. Dodał, że wciąż nie ma przepisów, które karzą organizatorów takich wydarzeń. Przypomniał, że już jakiś czas temu minister sprawiedliwości Adam Bodnar otrzymał list w tej sprawie z prośbą o nowelizację Kodeksu Karnego i dodanie do niego przepisów o nielegalnych wyścigach. Przywołali konkretne liczby – Na ten moment w Warszawie jest… 7 patroli Policji (na 2 mln mieszkańców i 18 dzielnic), które zajmują się bezpieczeństwem na drogach. Odciążeniem Policji mają być fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości.

– Dlaczego Platforma Obywatelska, która aktualnie rządzi, nie przywróci tych kompetencji we władanie samorządu?  – pytał Mencwel.

Marta Szczepańska, radna miejska MJN, zwróciła uwagę imprezy masowe i związaną z nimi bezradność miejskich włodarzy:

– Dochodzi do paradoksu, że Ministerstwo Środowiska [MKiŚ – red.] twierdzi, iż Warszawa może stworzyć zapisy prawa miejscowego, które ograniczyłyby czas trwania i głośność imprez masowych. A samorząd stolicy pozostaje na stanowisku, że nie może tego zrobić. Ale jakoś np. Świnoujście potrafiło uchwalić takie przepisy.

Szczepańska zaproponowała powołanie zespołu międzyjednostkowego, który będzie mógł zmierzyć hałas imprez masowych. Zespół mógłby działać np. przy Biurze Ochrony Środowiska. Do tej pory wynajmowane są do tego prywatne firmy zewnętrzne. – W kwestii smogu byłoby to nie do pomyślenia – mówi. Jej zdaniem mandaty są nieadekwatne do popełnionych czynów.

– Dzisiaj taki wynosi 5 tys. zł, który przy wielomilionowych zyskach z imprezy jest po prostu śmieszny.

Ogródki restauracyjne działają nawet w porze snu

Radna Śródmieścia MJN, Anna Folta, poruszyła problem hałasu z ogródków gastronomicznych. – Taki hałas również jest dla mieszkańców bardzo uciążliwy. Właściciele lokali, którzy wieczorem proszą swoich klientów o ciszę, to rzadkość – tłumaczyła. Postulowała o zwiększenie wysokości opłat za zajmowanie chodnika przez ogródek oraz ograniczenie zezwoleń. Ma to dotyczyć przede wszystkim tych przedsiębiorców, na których są skargi.

Służby i samorząd, jak mówią organizatorzy akcji, niechętnie respektują zakaz ustawiania głośników. – Mieszkańcom nie pomagają już nawet stopery w uszach – skutki dla zdrowia są zatrważające – dodała Folta. Aktywiści pytają, czy interes garstki przedsiębiorców, opierających sprzedaż głównie na sprzedaży alkoholu, jest dla miasta ważniejszy niż życie setek tysięcy mieszkańców stolicy?

– W nowoczesnych europejskich miastach standardem jest zamykanie ogródków gastronomicznych o godzinie 22:00 czy 23:00 – poinformowała radna.

Wiceprzewodnicząca MJN Ewa Latko poinformowała, że stowarzyszenie dołączy do pozwu mieszkańców przeciwko „bierności miasta w walce z hałasem”. Mec. Agata Rewerska, która jest ich pełnomocniczką, dodała, że zbierany jest materiał dowodowy do procesu.

– Będziemy walczyć przeciwko kierowcom takich nielegalnych aut, ale również przeciwko zobojętniałym na problem urzędnikom – powiedziała i dodała, że materiał dowodowy jest analizowany pod kątem drogi cywilnej, karnej, ale i administracyjnej.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz Fundacji Orion Organizacja Społeczna (Instytut Ekologii Akustycznej) wspólnie podpisali rekomendacje dla miejskiej Komisji Środowiska. Członkowie MJN zamierzają kontynuować pracę nad poruszonymi problemami. Planują współpracę z innymi ruchami miejskimi.

Zdjęcie tytułowe: Lukasz Pawel Szczepanski/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.