Udostępnij

Handlowali węglem, który nigdy nie powinien znaleźć się na rynku. Posypały się kary

02.09.2020

Ponad 600 uchybień i prawie półtora miliona złotych kar – to bilans kontroli w składach węgla przeprowadzonych przez Izbę Handlową. W niektórych przypadkach sprzedawcy nie przekazywali kupującym certyfikatu jakości węgla. W innych handlowali surowcem, który nigdy nie powinien pojawić się na rynku.

Kontrolerzy przez dwa lata mieli pełne ręce roboty. Pojawili się w ponad 1800 składach. Sprawdzali, czy sprzedawcy informują klientów o tym, jakiej jakości węgiel kupują. W 162 przypadkach przedsiębiorcy nie przekazywali im kopii świadectw jakości surowca. Prawie setka sprzedawców musiała w związku z tym zapłacić kary – łącznie aż 1,171 mln złotych.

Od lipca 2019 inspektorzy badają też jakość oferowanego w składach węgla. Przebadali łącznie 540 próbek. Uwagi dotyczyły prawie jednej trzeciej z nich. 30 próbek w ogóle nie spełniało rządowych norm jakości. W tych przypadkach kontrolerzy zawiadomili prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez sprzedawców.



Czytaj również: Lobbyści chcą zniesienia zakazu palenia węglem, PAS protestuje. “Czy Sejmik uratuje 1500 osób rocznie?”

W 95 składach klienci byli oszukiwani przez przedsiębiorców, którzy zawyżali deklarowaną jakość swojego towaru. Chodziło między innymi o wyższą niż deklarowana wilgotność węgla, która wpływa na jego dymienie – a więc również pochodzący z jego spalania smog. Kary za te przewinienia wyniosły 327 tys. złotych.

Nie brakowało również mniejszych uchybień. Chodziło między innymi o brak informacji o systemie certyfikacji czy błędy w nazewnictwie oferowanych przez składy. W tych sytuacjach ich właściciele byli pouczani.

Sprzedawcy mają obowiązek wystawiania świadectw jakości węgla od 2018 roku. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi grzywna od 10 do 100 tys. złotych. Sprzedaż węgla, który nie spełnia minimalnych wymagań jakości to przestępstwo, za które można trafić za kratki nawet na 3 lata lub zapłacić do 500 tys. zł grzywny.

Źródło zdjęcia: Se-rgey / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.